Националната агенция за приходите ще търси дължимите данъци върху близо 96 млн. лв. доходи от онлайн търговия. Данните са предоставени от фирмите за куриерски услуги с наложен платеж и касаят близо 7 000 длъжници - физически лица.
Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен
Още: Кой ще определя цените на тока от 1 юли у нас?
НАП се е фокусирала върху интернет търговците с най-големи доходи, но постепенно обхватът ще бъде разширяван към тези с по-ниски. Вече са инициирани 3500 телефонни обаждания, сред които 1300 към лица с особено високи печалби от сделки в интернет, съобщават от Агенцията.
През септември НАП включи в кампанията още 2000 лица, които са подали годишни данъчни декларации по чл.50 от Закона за данък върху доходите на физически лица, но не са декларирали в тях доходи от наложен платеж.
При анализа данъчните се натъкнали на любопитни практики с цел прикриване на дейността и доходите от нея.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Например - едни лица фигурират като получатели на наложения платеж, а търговският профил, от който е осъществена сделката, е на безработни, които твърдят, че носят пратките до определен адрес срещу заплащане от 5 лева на курс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
Не са малко и случаите на лица, починали преди 2 и повече години, които имат търговски профили и реализират значителна печалба.
От приходната агенция припомнят, че с данък не се облагат единствено продажбите в интернет на лични употребявани вещи, например ако продавате старите си ски обувки или използвано детско столче, не се дължи налог.