До края на декември може да искаме данъчни облекчения за деца чрез работодател. От НАП напомнят, че ако имаме задължения към бюджета и не сме платили данъчните си задължения, няма да може да се възползваме от намалението.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Повечето работодатели са стриктни и вече подават в НАП декларацията, с която родителите на деца и на деца с увреждания могат да ползват данъчни облекчения чрез работодателя си по основно трудово правоотношение. Срокът за това е до края на годината.
Изчислението на сумата за получаване се прави въз основа на облагаемите доходи на родителите през 2022 г., като те ще получат съответно до 600 лв. за едно дете, до 1200 лв. за две и до 1800 лв. за три и повече деца. За отглеждане на едно дете с увреждания намалението за тази година на годишната данъчна основа е в размер на 12 000 лв., като сумата за получаване е до 1200 лв.
Родителите на деца с 50 и с над 50% увреждания имат право да ползват и двете данъчни облекчения. Антония Иванова от НАП пояснява:
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
„Когато размерът на доходите на единия родител съответно не е достатъчен за ползване на пълния размер на данъчното облекчение, тогава другият родител може да подаде декларацията си пред НАП за ползване на остатъка от облекчението. Ако родител А през 2022 г. има доход 3000 лева и има възможност за ползване обратно на данъчното облекчение в размер сумата за получаване на 300 лв., то за останалите, за едно дете говоря, 3000 лева другият родител може да подаде своята данъчна декларация през 2023 г. и да се възползва от остатъка“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Едно от най-важните изисквания за прилагането на облекченията е лицата да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.
„Ако имат задължения, нека ги погасят преди да се възползват от облекченията, тъй като няма да могат иначе“, посочва Иванова.
Още: НАП ще получава информация за трансграничните плащания към е-търговци у нас от 2024 година
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни