Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-застрашените от изкуствения интелект професии и най-сигурните: Кои са те

26 януари 2024, 10:54 часа • 4049 прочитания

Около 30% от българите може да загубят работата си заради изкуствения интелект. Директорът на Националния център за оценка на компетенциите в БСК Томчо Томов споделя кои професии ще бъдат и кои няма да са засегнати от изкуствения интелект в студиото на Bulgaria on air.

Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат

Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ

"Има два аспекта. Единият е, че част от работните места ще бъдат закрити напълно с въвеждането на изкуствен интелект. По данни на Международната организация на труда това ще са около 6% в световен мащаб от работните места - около 2% за мъжете и около 4% за жените. Вторият аспект е, че няма да стане рязко закриване на работни места, а ще има постепенна трансформация", споделя Томов.

Рутинните задачи на работното място, например, ще бъдат автоматизирани. Той цитира проучване, според което с най-висок риск са работните места на администраторите, служителите в офиси, счетоводители, банкови, данъчни и застрахователни служители, касиери в търговски обекти, юристи, позиции в рекламната дейност. По думите му изкуствения интелект не заменя човешките способности, той ги подсилва.

Още: Наградена японска писателка призна, че е написала романа си с изкуствен интелект

Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ

Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение

Кои професии са устойчиви

Все пак някои професии няма да бъдат толкова силно засегнати. По-устойчиви са три категории, където се изисква висока емоционална интелигентност, управление на хора…- творческите професии, научноизследователски, здравеопазване, социални дейности. Там където се изисква креативност и индивидуална изява. Томов отбелязва, че да откриеш нещо ново е способност на човешкия мозък. Изкуственият интелект е база от данни, която човекът създава.

Освен това, ще останат много работни места свързани с физическия труд, но те ще бъдат повече изискващи сръчност, майсторство, решаване на проблеми в нестандартни ситуации.

Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа

Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.

"Хората се страхуват за бъдещето и професиите си. Въпреки че ще бъдат закрити и трансформирани работни места, в ситуация на преходи винаги се откриват повече работни места, отколкото да се закриват. Човекът ще трябва да промени отношението си към работата - вече няма да е полагане на часове работно време, а ще се иска интелект, ум", казва директорът на Националния център за оценка на компетенциите.

Още: Тони Блеър ще консултира България за борбата с корупцията и изкуствения интелект

Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда

Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия

"При предприятията всичко зависи от политиките на държавата. Работодателите в преобладаващата част от сектора все още се ориентират, но не са напълно наясно какви ще са ползите от изкуствения интелект. Не можем да заложим всичко на него", добави Томов.

Изкуствения интелект ще се ползва без да се замисляме особено – точно като електричеството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес