Най-бързо развиващият се сектор у нас - аутсорсингът, изпитва остър недостиг на квалифицирани кадри, категорични са експертите.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Варна има огромен потенциал за развитие на аутсорсинг индустрията. Доказателство за това е изборът на града за технологичен хъб по програмата за регионално развитие на Източна Европа. Как тази идея да започне реално да функционира обсъдиха край Варна водещи мениджъри и собственици на компании от страната и чужбина по време на Петата годишна конференция на Българската аутсорсинг асоциация.
Тази година акцент на срещата беше дигиталната трансформация в образованието и бизнеса. Развитието на информационните технологии и неограниченият интернет достъп промениха напълно начинът на работа във всички сфери на индустрията.
"Това означава, че има умни градове, умни машини, има умни системи и умни банки. А умни и дигитални означава, че са много по-насочени към работа със софтуерни приложения и с възможбности за по-бърз достъп за съкращаване на бизнес процесите и тяхното дигитализиране", заяви Ивайло Славов, председател на Борда на директорите на Българската аутсорсинг асоциация.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Най-бързо развиващият се сектор у нас осигурява около 3,6% от брутния вътрешен продукт на страната. Заетите в бранша надхвърлят 42 000 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
"Това е секторът с най-голям недостиг на кадри по света, което означава, че и у нас кадрите не достигат. Да, налага се да вземем мерки за внасянето на кадри, но и за връщането на българи, които са в чужбина", коментира Славов, цитиран от БНТ.
В близките години бизнесът ще бъде напълно променен и ще влезе в нова ера на развитие, допълни Славов. За да има бъдеще дигиталната трансформация у нас, младите хора трябва да получат необходимите знания и да осъществят промените в различните сфери на индустрията.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.