Народното събрание прие на първо четене в промени в Закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението на Украйна.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
В законопроекта е предвидено, че българското правителство трябва да прекрати дерогацията на Европейския съюз, която позволява внасянето на руски суров петрол до края на 2024 г.
В него се предвижда и назначаването на особен търговски управител в "Лукойл", който да е отговорен пред Народното събрание и контролиран от него. Той ще се избира по предложение на Министерския съвет. Още: Експерт, обявил се срещу руския петрол, влиза в надзора на "Лукойл Нефтохим"
Особеният търговски управител ще бъде стриктно контролиран от Комисията по икономическа политика и иновации. Той ще бъде задължен да представя подробни шестмесечни планове за действие, които ще са неразделна част от договора за управление и ще бъдат приемани от Комисията по икономическа политика и иновации. В изключителни случаи, при които няма действащ парламент, особеният управител ще се назначава от Министерския съвет.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"От вас говори Митрофанова"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
По време на дебатите в зала депутатът от БСП Румен Гечев упрекна вносителите на проектозакона, че "тичат да следват чужди интереси за сметка на България". "Нашите юнаци не искат да внасяме евтин руски петрол, а да внасяме скъп петрол. Чисто икономически ударът е върху България", заяви Гечев.
Изказването на Гечев предизвика реакцията на Хамид Хамид от ДПС. "От вас говори госпожа Митрофанова", заяви той с ирония. И допълни, че не е вярно твърдението, че досега рафинерията е работила само с руски петрол. "Назад в годините сме стигали до 50% неруски петрол. Имало е внос от различни държави, а технологията позволява да се обработва и неруски петрол", заяви Хамид. Ивайло Мирчев от ПП-ДБ пък каза, че досега "българските правителства са обслужвали "Лукойл", служебните правителства на Радев – също". Още: Правителството подготвя прехода на "Лукойл“ към неруски петрол
Депутатът от "Възраждане" Цончо Ганев заяви, че в секретно деловодство на Народното събрание има "унищожителен доклад по отношение на това безумие от ДАНС". И предложи заседанието да бъде закрито, да бъде поканен директорът на ДАНС, за да коментира "зряло темата, защото нещата не са толкова розови". Предложението на Ганев не беше прието.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.