Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МРРБ: До средата на януари се очаква да бъдат подписани всички договори за саниране на жилищни блокове

28 ноември 2024, 23:25 часа • 874 прочитания

До средата на месец януари 2025 г. се очаква да бъдат подписани всички договори за енергийна ефективност на жилищните блокове, одобрени по двата етап на Плана за възстановяване и устойчивост. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Юра Витанова. Днес тя участва във форума "ESG и енергийна ефективност при недвижимите имоти и строителството. Предизвикателства и възможности“.

Още: Икономическото доверие в еврозоната се понижи до най-ниското си равнище от година

Още: Румъния започва износ на природен газ от Черно море за Германия

Заместник-министърът уточни, че в момента е на финала подписването на договорите за санирането на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини, одобрени по Етап 1 на програмата. Веднага след това ще започне процедурата по сключване на договори за жилищните блокове, включени в Етап 2. Одобрени са 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на почти  283 млн. лв.

Още: МРРБ отпуска 210 млн. лв. повече от Фонда за справедлив преход

„Така близо 1,3 млрд. лв. ще бъдат вложени в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Реално строителните дейности ще започнат през 2025 г., в зависимост от обществените поръчки за избор на изпълнител, които се процедират от общините“, обясни Витанова. Тя призова институциите да работят на максимум, за да се спазят сроковете по ПВУ, които изискват физическо изпълнение до юни 2026 г. „За съжаление, в служебния кабинет, заварихме забавено разглеждане на проектните предложения и неспазване на законови срокове, но успяхме с много усилия да наваксаме изоставането и усилено сключваме договори“, каза още заместник-регионалният министър. 

Още: Тръмп обмислял икономическо извънредно положение заради митата

Още: Украйна се готви да спре и транзита на руски петрол към ЕС

Пред участниците тя информира още, че голяма интерес се отчита и при кандидатстването по Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Там  близо 196 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в областите, засегнати от енергийния преход – Стара Загора, Перник и Кюстендил. „Благодарение на усилията на служебното правителство през месец юни т.г. бе отворена мярката по програмата, предвиждаща енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. В момента проектите са на етап оценка за административно съответствие и допустимост. Усилията са насочени до края на годината да е готова техническата и финансовата оценка, а в началото на 2025 г. да се сключат първите договори за одобрените проекти“, посочи Витанова. 

Още: Общо 40 общини ще получат 1,5 млрд. лв. по програма за модернизация

Още: България е първа в ЕС по ръст на производствените цени

Още: Китай забрани влизането на танкери от руския "сенчест флот" в големите си пристанища

„Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 (ПРР) също предвижда реализиране на широк набор от мерки за енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни, еднофамилни жилищни и обществени сгради“, съобщи още зам.-министър Витанова. Сред допустимите дейности са кампании за повишаване на осведомеността и всички видове мерки за енергийна ефективност в сградите, включително конструктивно и сеизмично укрепване, системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, оборудване за зареждане на електромобили, цифровизация на сградите, зелена инфраструктура и др. До момента са подадени общо 31 концепции за интегрирани териториални инвестиции, предвиждащи мерки в областта на енергийната ефективност, с обща стойност на искания ресурс в размер на 216 млн. лв., като се очаква 13 от тях да получат финансиране в рамките на обявената на 08.11.2024 г. процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ – „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“.  Отделно по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са обявени 3 процедури за предоставяне на средства за изпълнение на мерки за енергийна ефективност.

Още: "Проблемът с безводието е много остър": МРРБ и МОСВ се фокусирът върху язовир "Черни Осъм"

По мярката „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ са сключени всички 283 договора за финансиране на крайните получатели на стойност 463 млн. лв. Вече са обявени 160 поръчки за избор на изпълнител, предстои обявяването на още 119. По процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ са одобрени са 318 предложения на обща стойност 203,2 млн. лева, от които 113,2 млн. лв. средства от ПВУ и 122,8 млн. лв. средства от кандидатите. Към настоящия момент са сключени 172 договора за финансиране. Обявени са и първите 18 обществени поръчки за избор на изпълнител, предстои старта на още 89. Публични сгради на БАН също ще бъдат санирани със средства от ПВУ по 12 проекта с обща стойност 35,9 млн. лв. 

Още: Подписахме с японци и австрийци за ремонт на ПАВЕЦ "Чаира“: Най-голямата батерия в Югоизточна Европа пак ще работи

Още: Търговията на дребно в България отбелязва ръст в края на 2024 г.

Още: Има реален риск да загубим финансиране по ПВУ за саниране, предупреди експерт

„Не мога да не отчета добрите резултати, които получихме при изпълнението на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Обновени са 1032 сгради, от които обществените са 276, а жилищните са 756. Отчита се, че понижаването на годишното потребление на първична енергия от обществените сгради е 102,6 млн. kWh/година. Домакинствата, преминали в по-горен клас на енергопотребление, са 12 300 бр. „МРРБ работи усилено по прилагането на енергийната ефективност с програмите, които се финансират от различни източници. Тя подчерта, че МРРБ е сред двигателите на процеса по въвеждане на мерки за енергийна ефективност в страната.“ За последните 20 години реализирахме серия от програми за саниране на многофамилни жилища, учебни заведения, обществени сгради на общините и държавни структури, културни и здравни заведения и много други. Министерството е автор и на редица законови и нормативни изисквания, с които енергийната ефективност стана водеща в строителния процес, модернизирането на населените места, транспорта и др. Най-важното, което постигнахме до момента, е, че успяхме да убедим обществото за ефектите и ползите от прилагането на различните мерки за енергийна ефективност. Интересът вече е огромен, за което говори и кандидатстването по всички програми за енергийна ефективност, които действат към днешна дата“, отбеляза тя.

Още: Санират десетки обществени сгради с пари по Плана за възстановяване

“През месец април 2024 г. е приета европейска директива, относно енергийните характеристики на сградите, която ще бъде предизвикателство за институциите и бизнеса. В МРРБ вече се правят нужните анализи за транспонирането ѝ. Вярвам, че с общи усилия ще се справим с всичко“, коментира Витанова, цитирана от БГНЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес