Около 1,070 млрд. лева ще са необходими само за реализацията от българска страна на железопътната връзка "Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе". Това уточни министърът на транспорта Ивайло Московски след вчерашното посещение на премиера Бойко Борисов в Гърция. Московски каза, че говорим за индикативна цена.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
По думите на министъра единственото, което реално липсва, са интермодалните терминали, тъй като жп инфраструктура по маршрута имаме. Трябва обаче да има рехабилитация. Московски заяви, че към момента проектната скорост по жп линиите в България е 120 км/ч, като той обаче каза, че от Русе до Бургас влаковете "биха могли да се движат със 100 км/ч”, признавайки индиректно пред Нова телевизия, че състоянието на релсите не позволява висока скорост на влаковете. Припомняме, че при Хитрино миналата година стана голяма влакова катастрофа, а съмненията, че това се случи заради лошо качество на жп пътя така и не бяха разсеяни категорично.
Тепърва начинът на финансиране ще се договоря с ЕК, може да мине и по плана "Юнкер" т.е за всяко държавно евро да бъдат привлечени 15 евро от частния сектор. В период около 10 години този жп коридор може да е изцяло готов, смята Московски.
Транспортният министър каза и, че АМ "Хемус" е трудна за изпълнение магистрала и че в началото на тази седмица Бойко Борисов е имал предвид, че "тръжните процедури ще подминат" Севлиево т.е. ще бъдат завършени до догодина, а не че ще бъдат окончателно построени още 90 километра от магистралата, с което да бъде подминато Севлиево.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
На 25 септември ще има среща в Брюксел, на която ще бъде окончателно изяснен проектът за АМ „Струма”, стана ясно от думите на Московски. Той предупреди, че трябва да има алтернатива за Кресненското дефиле – с други проекти, но пък това било рисковано, защото щяло да трябва да се прави нова екооценка на оперативната програма, а това поставя всичко под риск. Actualno.com изпрати запитване до ОЛАФ дали разследва пожара в Кресненското дефиле – заради отпуснати 300 млн. евро европейски средства, за да може магистралата да мине без да застрашава уникалната флора и фауна на дефилето. ОЛАФ официално отговори, че няма практика да коментира дали води или не разследване по даден случай, докато няма резултат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)