Министерството на иновациите и растежа организира информационен ден в София, на който бяха представени възможностите за финансиране на български фирми и проекти по линия на Фонда на НАТО за иновации. Предприемачите бяха запознати с инвестиционната стратегия на Фонда и ключовите области, на които ще бъде поставен фокус пред следващите години.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Фондът за иновации на НАТО осигурява инвестиции в участващите държави. Очаква се размерът на финансирането да бъде около 1 милиард евро за всички страни за период от 15 години. Целта е да се предоставя подкрепа във високотехнологични стартиращи компании, които имат потенциал за приложения в сигурността и отбраната, обясни министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева.
Още: Малки фирми ще могат да получат до половин милион лева за иновации
Фокус върху високите технологии
"Фондът ще се съсредоточи върху високите технологии, включително изкуствен интелект, обработка на големи данни, квантови технологии, автономия, биотехнологии, космос и др.“, подчерта още тя. Предвижда се и балансирано разпределение на инвестициите на географска основа. "Иновационният фонд е много повече от финансов инструмент. Той изтъква споделеното ни виждане за едно по-сигурно и по-устойчиво бъдеще“, заяви още Стойчева и призова родните компании от сектора да се ангажират активно с възможностите за подкрепа. „Нека използваме нашите силни страни по отношение на технологиите и научните изследванията“, каза още тя.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
По време на събитието от Фонда на НАТО за иновации представиха на българските заинтересовани страни детайлна информация за вариантите за финансиране на проекти, както и основните направления и приоритети на Фонда за подкрепа, сред които свръхзвуковите системи, следващото поколение комуникации, енергетика и мобилност.
Министерският съвет вече взе решение за подписване на Споразумението на участващите партньори към Фонда за иновации на НАТО. Очаква се то да бъде ратифицирано и от парламента.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Родни фирми и научни институти могат да се възползват от финансиране за свои проекти и по други програми, включително за иновации в отбраната, иновации в космическия сектор и научноизследователска и развойна дейност. Освен от Фонда за иновации на НАТО и Програмата за иновации на НАТО – ДИАНА, Програмата „Наука и бизнес“ (ПНИИДИТ) е с фокус върху иновациите в различни сектори, които да намерят своето приложение, така че продуктите и услугите да достигнат до реализация.
Още: Милена Стойчева: България ще е сред 20-те страни в света с водородна долина
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
В информационния ден участваха още зам.-министърът на иновациите и растежа Мартин Гиков, представители на Европейския съвет по иновации, експерти от МИР и български компании.