Като оператор на пристанище "Росенец" вече е вписано държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Това обяви министърът на транспорта Георги Гвоздейков, което означава, че отнемането на концесията на "Лукойл" е формално завършена.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Ще ни съди ли "Лукойл"?
Днес, 24 август, Гвоздейков посети терминал "Росенец" край Бургас. Пред медиите там той каза, че "Лукойл" все пак запазва правото си да съди държавата.
"Тяхно право е да си търсят правата по съответния ред. Ние изпълняваме правилата и закона и нищо повече", добави министърът.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Снимка: Ивайло Илиев, Actualno.com
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Гвоздейков повтори, че България няма да изплати нищо на "Лукойл" за отнемането на концесията на "Росенец", което става съгласно решение на Народното събрание. Няма да има финансови щети като неустойки и компенсации, каза той.
Още: България няма да плати нищо на "Лукойл" за предсрочното прекратяване на концесията в Росенец
Договорът с "Лукойл Нефтохим" се прекратява като част от санкционните мерки срещу Русия заради агресията ѝ в Украйна и се основава на нашето и европейското законодателство, уточни Гвоздейков.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Как ще се променят цените на горивата?
"Няма да има сътресения с цената на горивата", увери министърът, като поясни, че всичко зависи от борсовите котировки на нефта и петролните продукти.
Транспортният министър съобщи още, че в момента текат преговори с "Лукойл" за съвместно ползване на складовата база на пристанището, която има статут на данъчен склад. До дни се очаква да се постигне споразумение и по този въпрос, към момента всичко върви гладко и в добър диалог, добави той.
В следващите месеци ще бъде направен анализ с участието на службите за сигурност, митниците и НАП "във връзка със сигурността на обекта", допълни Гвоздейков.
Още: Държавата започна анализа за евентуално спиране на дерогацията за „Лукойл“