"За последните 10 години минималната заплата се е увеличила двойно и е пораснала с близо 200%, а средната работна заплата е нараснала с около 90%, но си оставаме пак най-бедни в Европа.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Ние смятаме, че всяка година всички заплати трябва да вървят нагоре с минимум 10-12-15%, като най-ниските трябва да се увеличават най-бързо." Това каза във Варна президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от "24 часа".
По думите му движението на заплатите нагоре е станало вече нещо нормално, докато преди години тази тема е била табу и никой не е смеел да отвори дума за по-високо заплащане заради страха да не бъде изгонен от работа.
"Сега хората започнаха да си искат парите за труда, който полагат, защото ако има растеж в икономиката, трябва да има и за джоба на работника", обясни синдикалният лидер.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По думите на Димитров най-честото нарушение на Кодекса на труда е свързано с работното време. "8-часовият работен ден е вече в историята. При сключване на трудовите договори се използват всякакви хватки. Подписва се договор за 4 часа, а работникът работи 12. Извънредният труд не се заплаща, когато няма контрол от Инспекцията по труда, както и синдикална структура във фирмите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Трябва на 6 месеца да се изчислява извънредният труд, но ако няма контрол - пито-платено и докато хората разберат, извънредният труд е изчезнал", коментира Димитров. Според него другият голям бич си остават работещите бедни, които всяка година са около 600 000 – 700 000 със заплати 2/3 от средните и надолу, по данните на Евростат.