Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиардите куб. метри газ в Черно море не са българска собственост: Говори Иван Хиновски (ВИДЕО)

11 юли 2023, 19:29 часа • 29110 прочитания

Експертните мнения много често остават нечути от хората, които вземат решения. Винаги сме казвали, че в България има големи ресурси на природен газ, с които животът в страната може да се подобри. Така председателят на Български енергиен и минен форум Иван Хиновски коментира информацията, казана от депутата от ГЕРБ Делян Добрев, за залежите от природен газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море: OMV и Total очакват да вадят 13 млрд. куб. м газ от блок "Хан Аспарух"

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Кое как е за газа в находище "Хан Аспарух"

Собствеността на газа обаче не е българска – тя е на концесионера, който сега толкова време го търсеше. "Размахваме тук, правим бюджетни сметки – странно е защо говори български политик, а не концесионерът. Това буди известни подозрения в мен – за фактологията, т.е. толкова ли е (количеството). Големите компании мълчат, няма официални комюникета", подчерта Хиновски, като добави, че "не е регистрирано геоложкото откритие".

Изрично той каза следното пред Студио Actualno – зависи от преговорите между концесионера и България дали тези (откритите) количества газ ще се продават на България или ще бъдат изнасяна. "По договора за концесия сме длъжни да им осигурим достъп до пазара – до външния пазар", твърди Иван Хиновски.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

А защо на практика е така? Защото разходите за проучването, включително това на терен, са огромни – стотици милиони евро, и няма гаранция, че ще има успех да се осигури добив. Това е риск, може да не успее. Всички тези разходи се покриват от концесионера, заяви Хиновски (бел. ред. - при такива случаи това е стандартна практика в цял свят, включването на съответната държава в добива става на по-късен етап и по определен начин).

След като още преди години имаше изследвания с модерни технологии, които показват наличие на газ в Черно море, защо трябваше толкова време, че да говорим конкретно за бъдещ добив? По думите на Хиновски, причината е, че ангажираните в проучването на терен компании не са успявали дълго време да уцелят точното място за сондаж. "Разговарял съм и с Total, и с OMV – те бяха убедени, че има залежи. Въпросът беше конкретното място и дълбочината", каза енергийният експерт. И увери: Има много сериозни залежи.

Според председателя на Българския енергиен и минен форум, технологиите за добив на газ вече да толкова напреднали, че няма проблем с безопасността. Той засегна темата и заради броженията срещу шистовия газ преди години: Депутатите казаха "НЕ" на шистовия газ, ГЕРБ си остави вратичка!

Какво в крайна сметка смята, че ще стане с бъдещ добив на газ, как България може да се включи в такъв и да спечели от това – научете във ВИДЕОМАТЕРИАЛА:

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Иван Хиновски: България има огромни газови залежи, но лобито на "Газпром" спря концесия (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес