Бившият министър на финансите от НДСВ Милен Велчев (2001 – 2005 г.) ще закупи базираното в Швейцария звено за търговия със суровини на руската ВТБ. Това е втората по големина банка в Руската федерация след Сбербанк и една от първите финансови институции, подложени на санкции от страна на Европейския съюз заради войната в Украйна.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
В покупката ще участва и братът на бившия министър Георги, съобщават Bloomberg и Investor. Така това звено на ВТБ може да заработи отново. През ноември 2022 г. се разбра, че повечето служители на фирмата са били уволнени, а от 80 души са останали само 19. Част от тях дори не получават заплата заради наказателните мерки. Компанията не може да извършва плащания, нито да наема адвокати, които да я защитават.
Не се съобщава цената на сделката. Велчев е посочил само, че компанията ще действа с ново име, а решенията за работата ѝ ще бъдат "преразгледани".
Двамата братя Велчеви са работили в инвестиционни компании. Бившият министър е бил част от Merrill Lynch, а брат му – в Morgan Stanley.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Милен Велчев беше част от правителството на Симеон Сакскобурготски, а по-късно и представител за България на инвестиционното звено ВТБ Капитал. По данни от Търговския регистър той, заедно със своя зам.-министър Красимир Катев и брат си Георги, е опитал да купи това звено през май 2022 г., но санкциите срещу Русия са спрели сделката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
В края на март втората по големина банка в Русия съобщи, че продава своето звено VTB Europe, базирано в Германия. Междувременно руската централна банка съобщи, че секторът в страната е намалил печалбата си 12 пъти през 2022 година.
ОЩЕ: Руският банков сектор потъна сериозно, но още се държи на повърхността