6 от 10 души в България притежават автомобил, като обикновено превозното средство е закупено втора употреба и е на над 10 години. Това става ясно от проучване сред интернет потребителите у нас на компанията за пазарни изследвания Nielsen.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според проучването, половината от интернет населението притежава автомобил, а 11% имат повече от един. Останалите 38% не притежават превозно средство.
Наблюдава се голяма разлика между мъжете и жените, що се отнася до притежание на автомобили. 76% от мъжете като цяло са по-склонни да притежават коли, отколкото жените, където делът възлиза на 47%.
Притежаваните от българите превозни средства са обикновено стари. 78% от респондентите заявяват, че колата им е на повече от 10 години, докато едва 14% отговарят, че автомобилът им е на по-малко от 5 години. 18% пък притежават автомобил на възраст между 6 и 10 години. В този контекст не е изненада, че по-голямата част от колите, притежавани от респондентите, са втора употреба, посочват от компанията.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Откъде купуваме коли втора ръка
55% от собствениците са закупили (или са получили) кола втора ръка директно от предишния собственик. Тази тенденция най-често се наблюдава при младите респонденти на възраст 18-34 години. 31% са закупили своята кола от автокъща, докато само 8% са закупили автомобил втора употреба от оторизиран дилър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Нисък е процентът и на тези, които са закупили нов автомобил - едва 12%, като това се наблюдава при мъжете малко по-често спрямо жените и тази тенденция се засилва с нарастването на възрастта.
Какви автомобили предпочитат шофьорите у нас
Проучването разкрива и какви видове автомобили са предпочитани сред респондентите. Не е изненадващо, че 29% от извадката имат класически хечбек, т.е. не особено голяма кола с по-малък багажник. Второто място си поделят седан и комби – и двата типа се притежават поравно от 18% от собственици на автомобили. Лифтбек притежават 14% от анкетираните.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Що се отнася до вида на двигателя или горивото, то процентите са много близки - 41% бензин срещу 40% дизел. 18% от респондентите притежават автомобил на бензин или дизел с газова уредба, а 7% имат кола на LPG или CNG.
Кои са най-важните фактори при покупката на автомобил
На въпрос дали планират да закупят кола през следващата година – независимо дали вече имат такава (или повече) или не, повечето респонденти (67%) отговарят отрицателно.
По-склонни да мислят за покупка на автомобил са мъжете и по-младите респонденти. А какви коли ще купуват? Предимно комби (24%) или хечбек (23%) – докато комбито би било предпочитано малко повече от мъжете, а хечбекът от жените. Седан ще предпочетат 18% от анкетираните, а SUV 16% (в по – голяма степен от мъжете). Най-важните и решаващи фактори за тези, които планират да закупят автомобил през следващата година, са цената на автомобила (68%) и разходът на гориво (52%).
Другите най-споменавани фактори са тип двигател (33%) и марка (32%). Най-маловажните характеристики, на които респондентите биха базирали покупката си, са класа и цвета на автомобила (и двете еднакво споменати 6%), както и препоръката на продавача (1%).