За две години регистрираният ръст на преките чуждестранни инвестиции в България надхвърля 1 млрд. лв, съобщава заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на бизнес форум, посветен на предприемачеството и трансграничното сътрудничество в Русе.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
По думите му от началото на мандата на правителството общият размер на преките чуждестранни инвестиции е над 5.6 млрд. лв.„Това е статистиката само ако проследим данните, които БНБ отчита. Но ако обърнем внимание на общия размер на инвестициите – вътрешни и външни, които НСИ отчита, ще видим, че те приближават 20 млрд. лв. на година“, обясни Манолев. Според него страната ни има много добри шансове да задържи тези високи нива на инвестиционния интерес и в следващите години.
Държавата подкрепя всеки проект, който може да докара реални инвестиции. За да се насърчат чуждестранните инвестиции е променен статутът на част от икономическите зони в България. За разлика от миналата година, през тази вече се забелязва ръст на поръчките в предприятията от военно-промишления комплекс, какъвто е и заводът край Русе. Най-силен инвеститорски интерес се наблюдава в автомобилния сектор, машиностроенето и информационните и комуникационни технологии, отчете заместник-министърът.
Високи резултати се отчитат и в българския износ, който задържа ниво от над 56 млрд. лв. на година. „Друг позитивен факт – основният ни пазар са страните-членки на ЕС, което означава, че нашата продукция е качествена, след като се реализира на най-конкурентния пазар“, подчертава зам.-министърът, цитиран от пресслужбата на Министерството на икономиката.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Сред 10-те ни най-големи чужди пазара има само една държава, която е извън ЕС - съседна Турция. Сред другите страни извън ЕС България развива най-интензивна търговия със Сърбия, САЩ, Северна Македония, Русия и др., става ясно от направената презентация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Акцент в изказването му бяха и възможностите за предприемачество и стартиране на бизнес в България. Към момента е ход процедура по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ с бюджет от 67 млн. лв. за насърчаване на предприемачеството, по която са получени над 2 хил. проекта, които са в процес на оценка.
„Огромният интерес към процедурата показва, че в България вече има развита стартъп екосистема и много млади, мислещи хора с идеи, които с правилната подкрепа и малко късмет могат да покорят глобалните пазари“, каза още Александър Манолев.