За промени в нормативната база настояват представителите на малките бензиностанции, обединени в Асоциация на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Според тях най-ефективният начин, който да снижи цените, е временното намаляване или отпадането на биокомпонентата от горивата. Това заяви Георги Тенев, юрист на Асоциацията по време на форум, посветен на актуалните проблеми на пазара на горива.
Като друга възможност, която да повлияе снижаващо на цените на горивата той посочи редуцирането или отпадането на изискваните от сектора гаранции. "Има едни обезпечения, които икономическите оператори са длъжни да правят към НАП и към Министерството на икономиката, които в голяма степен се припокриват. Всяка търговска продажба веднага се отчита в НАП и в края на всеки ден се знаят продажбите на каква стойност са, къде са извършени и в какви количества. Когато една фирма има достатъчно история в търговията и е лоялен партньор на държавата и на фиска, съвсем логично е тези гаранции да отпаднат или да бъдат силно редуцирани", поясни Тенев.
Според него, за нови играчи на пазара може би е логично в първите 1 – 2 - 3 години да има обезпечаване на ДДС, за да се предотвратят възможности за злоупотреби, но този ресурс, който се затваря под формата на банкова гаранция или конкретна сума пари, внесена в банка или ведомство са пари, извадени от оборота. "Тези пари са пари, които предприемачите биха могли да инвестират в своята дейност и това също би повлияло на цените в посока надолу, което да е положително за потреблението", подчерта той.
Над 97% от собствениците на автомобили са на мнение, че цените на автомобилните горива са високи, сочи експресно проучване, представено по време на форума. 90% от анкетираните смятат, че е необходима държавна намеса по проблема с цените на горивата. Поскъпването на горивата до над 3 лв. за литър ще ограничи ползването на автомобилен транспорт - 27% от анкетираните заявяват, че ще започнат по-често да ходят пеш, а малко над една четвърт планират протестни действия.