Ръстът на разходите трябва да е съобразен с ръста на икономиката. Това означава умерен ръст от 6-8% и разпределянето му равномерно върху различните разходни сфери. Това коментира в „Интервюто след Новините на NOVA” Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика.
Още: Времето на евтиния труд в България свършва: Коментар на икономист
Преди това Богданов обясни, че дефицитът трябва да се контролира не само заради еврозоната. „Всяка държава, ако прави големи дефицити, трябва да взима повече и повече дълг. Идва момент, в който не можеш да взимаш повече дълг и фалираш. Това, което виждаме с колеги, го нарекохме пътят към катастрофата. Имаме 100 милиарда разходи, които правителството смята, че трябва да направи. Това е преди депутатите да започнат да вкарват проекти. Надяваме се на здрав разум”, коментира Богданов.
Още: Къде е горският и кой ще кара влака за Бюджет 2025: Анализ на икономисти
„20 милиарда повече ще харчим. Това са 26% увеличение на всички разходи. За сравнение реалният ръст на икономиката ще е по прогнози 2,8%, а инфлацията - 2,4%. Номиналният растеж на БВП по прогнози ще е около 6,8-6,9%. Как да стане това? Трябва да намерим 20 милиарда повече”, коментира Богданов.
Идеята за 5-процентни пункта повишение на осигурителната тежест е удар срещу светлия бизнесът, който плаща на чисто, заяви Богданов. Според него това „удря инвестиционния климат”.