Бъдещото Споразумение за Трансаталантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) следва да зачита европейските ценности, да стимулира устойчивото развитие и да допринася за благосъстоянието на всички европейски граждани. Това заяви днес министър Божидар Лукарски в рамките на заседанието на Съвета на ЕС "Външни работи / Търговия" в Брюксел, съобщиха от пресслужбата на икономическото ведомство.
ТТИП или още наречено ТПТИ - Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС, предизвика сериозни дебати в редица европейски страни.
На срещата министрите от ЕС обсъдиха хода на преговорите между ЕС и САЩ по Споразумението, както и подготовката на 10-тата Министерска конференция на СТО в края на тази година.
Комисарят на ЕС по търговията, г-жа Сесилия Малмстрьом, представи виждането на Комисията за подхода към разработването на разпоредби относно разрешаването на споровете инвеститор държава в сключваните от ЕС международни споразумения, включително и това със САЩ. Дебатът в рамките на Съвета на ЕС по този въпрос предстои.
По отношение на разрешаването на инвестиционни спорове, министър Лукарски призова към внимателно обсъждане на възможните опции. По думите му бъдещите предложения не следва да ограничават правото на ЕС и неговите държави членки да приемат и прилагат мерки, необходими за преследване на легитимни цели на публичната политика и да не водят до отмяна на приети законодателни актове или мерки.
Лукарски подчерта, че в преговорите със САЩ следва да се търси баланс и напредък по всички основни въпроси, с цел договаряне на подобрен достъп до пазара на САЩ на стоки, услуги и обществени поръчки. Той засега още следните казуси: опростени правила за произход и улеснена търговия, подобрена защита на географски наименования, стабилни и ясни правила за търговия и инвестиции в енергийния сектор и устойчив достъп до суровини. Той наблегна и на значението на прозрачността за преодоляване на съществуващите опасения във връзка с преговорите.
По инициатива на Латвийското председателство, след заседанието на Съвета ще се състои Министерска среща, посветена на търговските аспекти на Източното партньорство, на която търговските министри на държавите-членки на ЕС и министрите на Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна ще обсъдят състоянието и предизвикателствата пред икономическите параметри на инициативата.
Днес от КНСБ се обявиха за защита на националния интерес при договарянето на споразумението междУ САЩ и ЕС.
Според сдружение "Солидарна България" с приемането на ТПТИ на европейския пазар ще навлязат генномодифицирани (ГМО) организми и ще се направи компромис с безопасността на храните в Европа. В същото време от Института за пазарна икономика (ИПИ) са на мнение, че споразумението ще се отрази благоприятно на българския износ към САЩ, ще доведе до нарастване на инвестициите, а потребителите в България също ще спечелят от него.