В България политическият риск и нестабилност е допълнителен елемент, който усложнява и намалява стимулите за инвестиции", коментира вицепрезидентът на Европейска инвестиционна банка Лиляна Павлова по време на форума „Светът през 2023“, организирано от списание „The Economist”.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Тя даде и съвет на държавите:
"Въпреки големите разходи за енергийни помощи или за разходи, свързани с войната, да не намаляват инвестициите. Да продължат инвестициите в инфраструктурата, защото голяма част от програмите, са насочени към публични инвестиции. Големият проблем идва как да се подкрепят и подпомогнат частните инвестиции. Само публичните инвестиции не са достатъчни", добави Павлова. По думите й другият момент, са иновациите и когато се говори за тях, в някои части на Европа те са по-развити.
Според нея, ако искаме да говорим за възстановяване и конкурентоспособност, трябва да говорим за насърчаване на инвестиции, но по думите й не е само това, тъй като те трябва да бъдат подбирани.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
В словото си Павлова обърна внимание на ползите от плана REPowerEU.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Тя подчерта, че Европейската инвестиционна банка ще бъде ключов партньор за индустриалния план на Европа. "Ако обединим усилия правителства, частния сектор, бихме могли да постигнем желания успех", смята още Павлова. ОЩЕ: Донев: Честите изборите да не притесняват партньорите ни