Банките продължават да взимат парите на хората и да ги пазят, но срочните депозити, когато лихвите са по-високи, банките имат интерес да привлекат средства за по-дълго време. Това каза банкерът Левон Хампарцумян пред БНТ.
Още: "Трябва да сключим сделка, която да ни харесва": Тръмп заплаши да върне митата в пълния им размер
Понеже няма голямо търсене на кредити заради подтиснатата икономика и кризата, породена от коронавируса, един от ефектите е, че няма срочни депозити, защото никой не се нуждае от пари толкова много, поясни Хампарцумян
Според банкера всяка инвестиция, която носи по-висока доходност включва по-малък или по-голям риск. В момента има повече депозити, отколкото кредити. В момента, в който икономиката отлепи и тръгне нагоре, тези пари, които са във формата на депозити, ще бъдат използвани, уточни Хампарцумян.
„Пари има, но въпросът как се използват“, изтъкна банкерът и допълни, че икономиката в света все още се пренарежда.
Още: Митата за внос от Китай не са 125%, а повече: Уточнение на Белия дом
Още: Турция извива ръце за гръцкия интерконектор в Средиземно море
Устойчивостта започва да става ключов елемент в икономическото планиране на компаниите. Устойчивост е една от ключовите думи, освен растеж, подчерта Хампарцумян.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в САЩ е в нова посока за първи път от девет месеца
Още: На фона на митата: Турция иска търговски обмен от 100 млрд. долара със САЩ
Левон Хампарцумян подчерта, че банките са подготвени за взимането на лошите кредити. Ако има затруднения, банките няма да удушат клиентите си, а ще намерят начин да се предоговорят и да си вземат парите, като покачването на сумите би било нещо нормално, каза още Левон Хампарцумян.
Прочетете още по темата: Левон Хампарцумян: Една кризисна ситуация прави обществото и хората по-солидарни