Комисията за защита на потребителите (КЗП) прехвърли на парламента темата с цените на мобилните оператори. Това се случи по време на заседанието на подкомисията срещу монополите.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
„Трябва да се изясни какво искаме да се случи с клаузата за индексацията, да я премахнем, да я променим или да заведем дело срещу мобилните оператори. Премахването на тази клауза може да стане със законодателни промени.“, коментира председателят на КЗП Стоил Алипиев пред депутатите. ОЩЕ: A1 вдига цените с 9,5%, ще ги намаля при дефлация
Ще се произнесе ли КЗП?
"Тази комисия, която уж управлявате, ще се произнесе ли, за да знаем ние какво да правим", обърна се Десислава Трифонова от ГЕРБ към шефа на КЗП.
Алипиев отговори, че, ако по време на преговорите с мобилните оператори не се постигне промяна на клаузата за индексация на цените в полза на потребителите, ще внесе доклад в КЗП и отиват на съд. Той посочи, че се е забавил, защото подготвя мотивите, с които да я обяви за неравноправна.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Трифонова разкритикува Алипиев и му обърна внимание, че в писмо до парламента, КЗП твърди, че клаузата е равноправна, като Алипиев бе категоричен, че комисията я смята за неравноправна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Политиците май не са доволни от КЗП
Десислава Трифонова от ГЕРБ, която ръководи подкомисията му каза, че, ако е решил да прехвърли топката към парламента, това няма да стане. Тя го критикува, че не е уведомил комисията за този проблем, а чак сега казва, че са нужни законодателни промени и сега ги пита за политическата воля.
„Знаете ли каква е политическата воля – да спазвате Закона за защитата на потребителите“, каза Трифонова.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
ИТН също разкритикуваха Алипиев, като според тях основният проблем е в КЗП.
"Човек остава с впечатление, че тази институция защитава интересите на операторите, а не на потребителите", каза от своя страна депутатът от БСП проф. Румен Гечев. Той отбеляза, че "мек подход" няма към монополите никъде по света. ОЩЕ: Телекомите поканиха КЗП на преговори за увеличението на цените
"Мекият подход" на КЗП и омбудсмана
В рамките на заседанието бе коментиран и така наречения "мек подход". Алипиев каза, че предпочита мекия подход и в него да се търси превантивно решаване на проблема и да се постигне справедлив баланс между страните.
„Получихме писмо от мобилните оператори за влизане в диалог. Смятам, че най-мекият подход е възможност да се постигне равнопоставеност между търговеца и потребителя и тази клауза да бъде променена на база действащото законодателство“, заяви още Алипиев.
Омбудсманът Диана Ковачева пък се обяви против този мек подход. Не е логично таксите на мобилните оператори да се увеличават с този индекс", подчерта Ковачева.
Мобилните оператори: Клаузата за индексация на цените е равноправна
Председателят на Управителния съвет на Алианса на технологичната индустрия Андреана Атанасова изрази мнението на мобилните оператори, като каза, че клаузата за индексацията на цените не е неравноправна. Тя обърна внимание, че над 10 години операторите имат подобна клауза, които са били проверявани и няма произнасяне, че тя е неравноправна. „Нашият сектор е изключително регулиран, много прозрачен и стриктно спазва изискванията такива, каквито са“, добави Атанасова.
Алина Стоянова от Yettel смята, че тази клауза е равноправна и е позволена от европейското законодателство. Към мнението на колегите си се присъединиха и от А1. "Такава клауза за индексация е позволена за всички типове бизнеси", посочи Павлина Шехова.
Жанет Захариева от „Vivacom“ обърна внимание, че европейските потребители плащат три пъти по-ниски такси от американските, а българските потребители плащат два пъти по-ниски такси от средноевропейските. ОЩЕ: "Късаш договора без неустойки, ако вдигнат цените: ПП-ДБ с идея срещу мобилнитеоператори (ВИДЕО)