Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на практика ще очаква от участниците на пазара на горива да вземат мерки срещу картела. Това стана ясно на пресконференция с коментар относно решението на КЗК от средата на тази седмица, с което се постановява, че картел на пазара на горива в България няма.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
В резултат на производството КЗК излезе с четири препоръки към разследваните шест вериги бензиностанции - „Лукойл България” ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД, да не си говорят на тема „търговска информация”. Това са забрана за всякакъв контакт между собственици и работещи в бензиностанциите, както и забрана за предоставяне на търговска информация.
На въпрос на Actualno.com как ще се осъществи контрол - ще се следят Facebook и Twitter прфилите на служителите на търговските вериги, ще им се следят чатовете в Skype и Viber, ще потърсят помощ от ДАНС да подслушват телефони, КЗК отговори, че ще проверява периодично. "Ще контролираме и ще следим дали участниците на пазара спазват тези мерки. Ще очакваме и доклади как бензиностанциите ще въведат мерките, като ние ще имаме възможност да проверяваме да спазени", уточниха от комисията. В случай на констатирано нарушение КЗК ще се самосезира и ще постанови имуществена санкция - по чл. 101 от Договора за формиране на Европейския съюз (ДФЕС).
След задълбочена работа за проучването на картел КЗК е стигнала до извода, че договорка между компаниите за горива няма. "Не става въпрос за картел, а за обмен на информация. По-малките субекти следват цените на лидера на пазара", обясни председателят на комисията Юлия Ненкова.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
За да не губят клиенти по региони, често бензиностанциите определяли еднакви цени. Според Ненкова това съобразяване е близо до олигопол, но не е чист олигопол. Съвсем прозрачно, според КЗК, бензиностанциите оповестявали цените на предлаганите горива, а освен това цените на таблата не били крайните, защото имало различни ценови отстъпки при различните вериги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
На въпрос дали тогава Веселин Марешки прави дъмпинг, слерд като единствен продава на цена, видимо под тази на останалите участници на пазара, Юлия Ненкова отговори, че в момента тече производство, след като прокуратурата е сезирала КЗК.
"Еднаквата пазарна политика не означава задължително картел", посочи още председателят. Юлия Ненкова поясни, че ценовият паралелизъм не е наказуем.
"Твърдението за картел, което КЗК предяви през октомври миналата година, не се доказа. Анализът обаче показа, че не става въпрос за картел, а за обмен на информация. Тя е чисто търговска", допълни тя.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Кой е повлиял на решението на КЗК за картела на горива - четете в Expert.bg!