Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на практика ще очаква от участниците на пазара на горива да вземат мерки срещу картела. Това стана ясно на пресконференция с коментар относно решението на КЗК от средата на тази седмица, с което се постановява, че картел на пазара на горива в България няма.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
В резултат на производството КЗК излезе с четири препоръки към разследваните шест вериги бензиностанции - „Лукойл България” ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД, да не си говорят на тема „търговска информация”. Това са забрана за всякакъв контакт между собственици и работещи в бензиностанциите, както и забрана за предоставяне на търговска информация.
На въпрос на Actualno.com как ще се осъществи контрол - ще се следят Facebook и Twitter прфилите на служителите на търговските вериги, ще им се следят чатовете в Skype и Viber, ще потърсят помощ от ДАНС да подслушват телефони, КЗК отговори, че ще проверява периодично. "Ще контролираме и ще следим дали участниците на пазара спазват тези мерки. Ще очакваме и доклади как бензиностанциите ще въведат мерките, като ние ще имаме възможност да проверяваме да спазени", уточниха от комисията. В случай на констатирано нарушение КЗК ще се самосезира и ще постанови имуществена санкция - по чл. 101 от Договора за формиране на Европейския съюз (ДФЕС).
След задълбочена работа за проучването на картел КЗК е стигнала до извода, че договорка между компаниите за горива няма. "Не става въпрос за картел, а за обмен на информация. По-малките субекти следват цените на лидера на пазара", обясни председателят на комисията Юлия Ненкова.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
За да не губят клиенти по региони, често бензиностанциите определяли еднакви цени. Според Ненкова това съобразяване е близо до олигопол, но не е чист олигопол. Съвсем прозрачно, според КЗК, бензиностанциите оповестявали цените на предлаганите горива, а освен това цените на таблата не били крайните, защото имало различни ценови отстъпки при различните вериги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
На въпрос дали тогава Веселин Марешки прави дъмпинг, слерд като единствен продава на цена, видимо под тази на останалите участници на пазара, Юлия Ненкова отговори, че в момента тече производство, след като прокуратурата е сезирала КЗК.
"Еднаквата пазарна политика не означава задължително картел", посочи още председателят. Юлия Ненкова поясни, че ценовият паралелизъм не е наказуем.
"Твърдението за картел, което КЗК предяви през октомври миналата година, не се доказа. Анализът обаче показа, че не става въпрос за картел, а за обмен на информация. Тя е чисто търговска", допълни тя.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Кой е повлиял на решението на КЗК за картела на горива - четете в Expert.bg!