Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куп законови промени - за пенсиите и за обезщетенията за безработица и майчинство

27 октомври 2016, 08:00 часа • 12621 прочитания

Веднъж годишно ще може да се иска преизчисление на пенсията, а не както досега – колкото пъти искаш в рамките на календарната година, ако си пенсионер. Преизчисление може да се иска при допълнителен стаж или ако човек е недоволен от доходите си. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, които правителството предлага заедно с осигурителния бюджет за 2017 година. Промените са пратени преди два дни на работодатели и синдикати, като те ще бъдат обсъдени на Тристранка в петък (28 октомври), а днес ще има неформална дискусия между синдикати и работодатели, пише в. „24 часа”.

Освен това се предвижда НОИ да праща писма с подсещане за хора, на които предстои пенсиониране следващата година. Писмата ще бъдат само за тези, които нямат право на ранно пенсиониране т.е. полагащи трета категория труд. Напомнящите писма трябва да стимулират хората, на които им предстои пенсиониране, да проверят дали данните за техния стаж и осигурителен доход в информационната система на НОИ са коректни. При разминавания следва те да започнат да издирват документи за периоди, които липсват в базата данни на осигурителния институт, става ясно от мотивите на Министерския съвет, с които се предлага промяната.

Работодателите вече няма да издават удостоверения за пенсиониране по образците УП-2 и УП-3 за стаж след 2000 г., предвижда друга промяна в Кодекса за социално осигуряване. Причината е, че оттогава НОИ има електронна система, в която са вписани данните за всички осигуровки, и ще доказва стажа и доходите на хората служебно. Тази промяна обаче да влезе в сила от 1 януари 2018 г., предлага Министерският съвет.

Сред внесените предложения е и намаляване с 4 месеца на срока за подаване на заявление за пенсиониране, при който се плащат пенсии със задна дата. В момента при подаване на заявление до 6 месеца след като е навършена възрастта за пенсия, човекът получава със задна дата пенсиите си за този период. След изтичането им се губи правото на пенсия от датата на навършване на възрастта и тя се отпуска от датата на заявлението.

С 20% ще бъдат увеличени осигуровките, които внася бюджетът за пенсионирането на военни и полицаи, предвижда друга промяна в КСО. Така те вече ще се осигуряват върху 60,8% за родените след 1960 г. и върху 55,8% за родените по-рано. Осигуровките на военни и полицаи се плащат изцяло от бюджета. С 1% пък се увеличават осигуровките за пенсия на всички останали. Така догодина осигуровките за пенсия вече ще са 18,8% от дохода От тях 10,5 на сто ще се покриват от работодателя, а 8,3% - от работника.

Промяна има и по отношение на безработицата. Пълно обезщетение т.е. в продължение на една година вече ще се взема при трудов стаж от 12 години. Досега изискването за пълно обезщетение беше за трудов стаж от 25 години. При стаж до 3 г. обезщетение ще се получава 4 месеца, до 6 г. - 6 месеца, до 9 г. - 8 месеца. При трудов стаж между 9 и 12 години обезщетение ще се изплаща в продължение на 10 месеца. Парите не може да се получават, ако човек си намери работа в чужбина. Ако обаче в рамките на 9 месеца той отново остане безработен, плащането от осигурителния институт се възобновява.

Стана ясно и, че минималните осигурителни доходи (МОД) няма да се увеличават, освен ако не става въпрос за сектори, в които МОД са равни на минималната работна заплата, която се предвижда да достигне до 460 лева. Средното увеличение на МОД ще е 2,6%, но осигурителният доход на самоосигуряващите се ще се увеличи в зависимост от дохода им за предната година съответно на 460 лв., 500 лв., 550 лв. и 600 лв. За тютюнопроизводителите МОД остава 300 лв.

В КСО има и сериозна промяна, касаеща майчинството. Ако майка се върне на работа преди детето ѝ да навърши годинка, ще получава 50% от обезщетението си за майчинство плюс редовната си заплата. Връщането на работа може да стане след изтичането на първия болничен за раждане на детето.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес