От малките и средни фирми често се изисква да предоставят прекалено детайлна информация и да се ориентират на сложния пазар, а някои от тях са неконкурентноспособни на американския пазар. Това каза по време на днешния парламентарен контрол вицепремиерът Меглена Кунева в отговор на въпроса на депутата Георги Божинов от БСП лява България относно анализа на рисковете, ползите и въздействието върху малкия и средния бизнес в България от подписването на споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) между САЩ и ЕС.
Основни пречки пред участието на малките и средни предприятия е трудността да се свържат в каналите за търговия и за стандартите за качество, особено когато се различават от това на ЕС, продължи тя. Според нея друг проблем е липсата на закрила при патентните на ЕС и САЩ, но трудностите не произлизат от правителствената политика. Вицепремиерът посочи, че очакваните положителни промени след подписване на споразумението са повишаване на качеството на предоставяните продукти и услуги и намаляване на разходите.
Кунева изтъкна, че ползите за малките и средни предприятия от ТТИП са 24, но не се спря конкретно на тях и не ги изреди.
Какво каза вицепремиерът по отношение на навлизането на ГМО продукти от САЩ на европейските пазари, което е едно от основните опасения около ТТИП, прочетете в Expert.bg.