Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КТ "Подкрепа“: Твърдението на АИКБ за новата минимална заплата е невярно

04 ноември 2024, 16:32 часа • 936 прочитания

Невярно е твърдението на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), че постановлението на Министерския съвет за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. противоречи на изисквания на Конвенция № 131 на Международната организация на труда (МОТ). Това се посочва в позиция на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“, публикувана на сайта на синдиката.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Социалният министър: Работодателите да увеличат заплатите, ако искат да си задържат персонала

"Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда“, посочват от КТ „Подкрепа“. От синдикалната организация припомнят, че подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, се базира на размера на брутната за страната средна заплата, статистически отчетена от Националния статистически институт. Нормативно определената МРЗ е задължителна за цялата страна и е минималното заплащане за полагане на труд, отбелязват още от КТ „Подкрепа“. И добавят, че работодателите са против обвързването на МРЗ с издръжката за живот.

"Не се изисква единодушие"

Няма законова разпоредба, изискваща пълно единодушие при вземането на решения от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), коментират също от синдиката по повод друг мотив на АИКБ. Обръща се внимание, че след консултации и диалог с работниците, служителите, работодателите и техните организации „в дух на сътрудничество, взаимни отстъпки и зачитане на интересите на всяка от страните“ Министерският съвет е взел решение, съгласно и чл. 244 от Кодекса на труда, за определяне размера на МРЗ за 2025 г. От КТ „Подкрепа“ определят като несериозно твърдението, че е налице нарушение на Директивата за адекватни минимални работни заплати, „която следва да се отрази в местното законодателство в определен срок, който тече в момента“.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Преди дни АИКБ съобщи, че е внесла жалба до Върховния административен съд с искане за отмяна като незаконосъобразно на постановлението, с което се определя размера на минималната работна заплата в страната. Служебното правителство реши тя да се увеличи на 1077 лв. от 1 януари.

Още: Работодателска организация внесе жалба в съда срещу новата минимална заплата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес