Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КТ Подкрепа и КРИБ против безразборно вдигане на минималната заплата

31 март 2015, 08:29 часа • 8602 прочитания

50 лева растеж на минималната работна заплата в България всяка година – мечта или реалност? По този въпрос разговаряха председателите на КРИБ Кирил Домусчиев и на КТ Подкрепа Димитър Манолов.

Не съм против такова нещо, но не съм казвал такова число, заяви Манолов пред Нова телевизия. Защо не 52, защо не 40? Не мога да кажа колко трябва да е растежът, но такъв тип говорене не помага на каузата „нарастване на доходите”, „вдигане на стандарта”, „увеличение на производството”. Не вървете само по линията „вдигане на минималната работна заплата”, обясни Манолов.

По принцип работодателските организации не подкрепят вдигането на минималната работна заплата, но КРИБ смята, че това е мярка и срещу сивата икономика. Против сме обаче увеличението на минималната работна заплата да се увеличава без изпипан механизъм, каза Домусчиев.

Минималната работна заплата е елемент от политиката по доходите. Затова трябва механизъм, защото ако се вторачим само в заплатата, ще влезем пак в блатото на безсмислени обсъждания. Едни чалга икономисти ще се разхождат из телевизиите и ще обясняват как не трябва да има минимална работна заплата. Трябва да си говорим за структурата на икономиката, за какво ли още не, настоя Манолов. Редно е да има диригент в този разговор и това не може да са работодателите или синдикатите, а държавата, добави той.

Ние сме „за” увеличаване на минималната работна заплата, но с механизъм, а не както всяка година – 20 лева, 50 лева, без да е ясно откъде идват тези средства, подчерта Домусчиев. Мисля, че убедихме финансовият министър, че трябва минималната работна заплата да бъде „отвързана от фиска”. По думите му това ще намали таксите т.е. няма да има автоматично вдигане с вдигането на минималната работна заплата.

Днес е последният ден, в който беше обещано да се оформи пенсионната реформа. По думите на Манолов дебатът за реформата не се състоя. Чакам да видя какво ще е предложението на социалния министър Ивайло Калфин по въпроса, уточни президентът на КТ „Подкрепа”. Нищо експертно не се случи в органа, който обсъждаше реформата. Не чух нищо за задължителното пенсионно осигуряване или т.нар. втори стълб (бел. ред. - вноските в универсалните пенсионно фондове), обясни Манолов. А Домусчиев пак твърдо подчерта, че бизнесът е против вдигането на пенсионните осигуровки. Осигурителната вноска всяка година се вдига с 2%, като е предвидено тези пари да идат във втория стълб, но ако там няма реформа, тези пари ще си отидат като вода в пясък, добави Манолов. И даде пример – режимът за пенсиониране на военните полицаи трябва да се изравни с режима на другите пенсионери. Делът обаче не е толкова голям, но нещата трябва така да се направят, че да няма социални сътресения, обясни председателят на КТ „Подкрепа”. А Домусчиев поиска по-добър контрол на ТЕЛК-овете. Ние сме на първо място по статистика по процент на инвалиди, възмути се предприемачът.

Домусчиев беше принуден да коментира и Цветан Василев, който го споменава в скандалното си интервю пред „Гласове”. Нямам спомен да имам кредити от КТБ за последните пет години, а за последните десет години имаме един кредит от банков синдикат за едно предприятие, в който синдикат не участва само КТБ, обясни Домусчиев. Предприемачът обясни, че не вярва много на Цветан Василев и на твърденията му, че бил дал заеми на определени медии и на главните им редактори. Дори главният редактор на „Стандарт” да е вземал пари от Василев, нека Василев покаже някакъв документ, каза Домусчиев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес