Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ - "Гласът на българския бизнес" – изрази своето удовлетворение от приетото днес в Народното събрание Решение, с което се възложи на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Припомняме, че с пълно мнозинство Народното събрание одобри удължаване на програмата за компенсиране на бизнеса за високите цени на тока до края на годината, а прагът бе намален от 200 на 180 лева на мегаватчас. Вносители бяха ГЕРБ-СДС, "Възраждане", ДПС, БСП и ИТН.
"Приетото решение, което да бъде последвано от компесаторен механизъм, се явява жизнено спасително за цялото българско предприемачество, за сигурността на работните места на наетите и гарантирането на работните заплати", гласи позицията на КРИБ.
"КРИБ високо оценява постигнатото за първи път съгласие между народните представители от различни парламентарни групи.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Използваме повода да благодарим за проявените отговорност и грижи към българския бизнес и икономика на 185-те (с изключение на петима от присъстващите) народни представители, подкрепили с гласа си решението, и специално на ПП на ГЕРБ- СДС като председател на енергийната комисия", добавят от конфедерацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
Вчера темата влезе в дневния ред на парламентарната комисия по енергетика, а нейният председател - Делян Добрев, обяви, че спасителната програма трябва бързо да бъде придвижена и гласувана. Днес това се случи - държавата ще плаща тока на бизнеса, ако цената на борсата скочи над 180 лева на мегаватчас.