Рядко срещан механизъм и най-вече подбор на време за прекратяване на обществена поръчка избра Министерството на туризма – чак след като отвори офертите и класира участниците в нея.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Обичайно поръчки се прекратяват във фазата преди да бъдат декриптирани офертите, тъй като така се разкриват детайли от тях и при оповестяването им вече всеки знае детайлите от предложенията на своя конкурент. Както е в случая – цените и техническите подробности на всеки от кандидатите са публично достъпни. И твърде лесно е сега да се спекулира примерно, че поръчката е прекратена, защото на първо място е класирана не тази фирма, за която е била предназначена тя.
В началото на ноември месец миналата година началникът на политическия кабинет на министъра на туризма д-р Мария Петрова отвори процедура за организиране на тематични турове за чуждестранни журналисти, снимачни екипи, блогъри, влогъри, инфлуенсъри и експедиенти. Целта беше да се организират и проведат опознавателни журналистически пътувания и посещения на чужди туроператори и туристически агенти в страната.
Прогнозната сума за поръчката бе 600 000 лв. без ДДС, а срокът за изпълнението ѝ – 2 години.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
На 7-ми декември са декриптирани офертите. Кандидати са четири дружества самостоятелно и един консорциум. На 8-ми февруари са отворени и ценовите оферти, като двама от кандидатите са отстранени преди това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
При единствен критерий цена, с доклад от 28-ми февруари е извършено и класирането.
На първо място е определена фирмата „ХотелТВ“ с предложена цена от 69 260 лв. без ДДС. Фирмата е свързана с известния продуцент Никола Тупарев. Той притежава 50% от дружеството чрез едноличната си фирма „НТ Травел“.
Второто място е за „АПРА“ ООД с оферта за 91 900 лв. 50% от нея е собственост на Томислав Цолов, а другата половина е на „АПРА Портън Новели България“.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
На трето място е консорциумът „Алпин Туризъм 2023“ с предложение за 110 280 лв. Участници в него са фирмите „Приорити консултинг“ ЕООД, „ОТ-ДО Консулт“ ЕООД и „Елфи Турс“ ЕООД.
Цените им са обаче за по един участник във всеки от девет планирани тематични тура. На тази база би следвало да се изчисли впоследствие самата стойност на договора, в зависимост от това колко ще са хората в съответната туристическа дестинация.
И след всичко това, вместо да покани класираната на първо място фирма за сключване на договор, зам.-министърът проф. Мариела Модева на 13-ти март издава решение за прекратяване на процедурата. Причината - установени нарушения при откриването и провеждането ѝ, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена.
Посочено е конкретно, че в техническата спецификация не били поставени изисквания за минимални критерии или насоки, които да бъдат прилагани от изпълнителя при извършването на подбора на участниците във всеки заявен тур.
Не били поставени изисквания относно минималните резултати, които да се постигнат при съответния тур с оглед представяне и популяризиране на туристическа дестинация България, като брой публикации/отразявания в съответната медия, блог, влог или инфлуенсър канал.
Не били поставени конкретни изисквания за обем и обхват, както и начините за постигане на дългосрочната ангажираност на инфлуенсъри, които да популяризират туристическа дестинация България регулярно, в рамките на 6-12 месеца.
Не било поставено изискване за извършване на мониторинг и анализ на постигнатите резултати от осъществяване на всеки тур.
Още по темата:
Туроператори поискаха проверки за фирми, извършващи нелегално подобна дейност