Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко ще струва хлябът: Прогноза на браншовия председател

17 септември 2023, 09:44 часа • 7560 прочитания

Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева смята, че данъкът върху хляба ще остане намален и така цената на хляба ще остане на нива около 2.50 лв. Това, което би могло да раздруса хлебопроизводителите, а и българското общество, е едно решение да се върне ДДС-ставката върху цената на хляба, предупреди Кукушева в студиото на Нова телевизия. 

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

"Тук е мястото да заявя, че Асен Василев е първият и единствен български финансов министър, който удържа и въведе социалната мярка - нулево ДДС на хляба", каза още председателят на Националния браншови съюз. Мариана Кукушева не вярва обаче обратно решение да се вземе в момента при формиране на новия бюджет - този за следващата година и в момент на избори.

Българско или украинско зърно?

Тя увери, че в България няма да има нито един хляб или закуска, произведена от украинска пшеница - никога не е имало, няма и няма и да има. Никога българските производители не са използвали украинско зърно или брашно и ако някога е имало внос, то той е бил само на ниво фуражи. Този внос, който се осъществява и по принцип не е годен за производство на хляб, тъй като няма съответните характеристики, обясни Кукушева пред Нова телевизия.

"Ако в България е влизала пшеница по време на транспортната сделка, тя е използвана единствено и само за производство на фуражи. Да вярваме, че от Украйна ще влиза стока без пари, е повече от наивно и смешно. Ние имаме достатъчно земеделска продукция, с която да обезпечим своето национално производство", поясни Кукушева. 

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Браншовият съюз на хлебарите и сладкарите няма да участва в националния протест в понеделник. Кукушева обясни, че те са крайните производители и реално във веригата нямат отношение към мотивите на протеста - именно защото не използват украинско зърно или брашно.

Кукушева обаче предупреди, че "анатемосването на зърнопроизводителите и на земеделските производители" е опасно и пагубно, от което в крайна сметка ще страдат гражданите. Зърнопроизводството е структуроопределящ сектор и държавата трябва да помисли за тяхната защита. Българските зърнопроизводители получават между два и три пъти по-малко субсидии спрямо европейските държави. Това не бива да се забравя нито от институциите, нито от обществото. А ако някъде има порочни практики, контролните органи трябва да си свършат работата", обясни още Кукушева. 

Още: Терористи ли са зърнарите? Излизат на протест, за да отговорят на премиера

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес