Финансовият министър Людмила Петкова действа леко, опитва се да не внася напрежение и ако се продължат поетите политики през 2025 г. ще има много голям казус със затваряне на ножицата с приходите и разходите. Мерките на министерство на финансите биха били от полза, но са свързани с еднократни ефекти. Устойчиво вървим към сериозен дефицит доста над 3% в Бюджет 2025. Това мнение изрази пред bTV икономистът Владимир Сиркаров.
Още: Къде е горският и кой ще кара влака за Бюджет 2025: Анализ на икономисти
Според него някои разходи, свързани с възнагражденията в МВР и Министерство на отбраната ще бъдат отложени, защото в противен случай бюджетът ще е над 3% дефицит.
Как ще се отрази по-високото ДДС върху ресторантьорите?
Още: Учителите в стачна готовност, искат по-високи заплатите с новия бюджет
Сиркаров е на мнение още, че колкото по-малко държавата облага, толкова по-добре за частния сектор. Връщането на 20% ДДС за ресторантьорите е неизбежно и секторът трябва да мисли по какъв начин да пренастрои системите към връщането на тази ставка, смята икономистът.
Владимир Сиркаров добави, че диференцираното ДДС трябва да се прави в дългосрочен план, да се направят списъци с подобни сектори и да се направи политика в дългосрочен план и разчети от Министерство на финансите и какви ще са ползите от това нещо.
Банкерът Левон Хампарцумян призова да не се фетишизира бюджетът. Бюджетът е една работна хипотеза за разходите на правителството, посочи той. Според него колко са по-прости данъчните системи, толкова повече събираемост ще има.
Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов заяви, че ресторантьорите ще внесат повече данъци в бюджета. Ресторантьорският сектор не е като другите сектори и връщането на 20% ДДС на ресторантьорския бранш ще се отрази пагубно, изтъкна Ричард Алибегов.
Още: Дацов: Не може да имаме балансиран бюджет за 2025 г.