Лихвите по кредити едва ли ще се повишат до края на тази година. Въпреки това покачването им е неизбежно в близко бъдеще, тъй като в момента те са на рекордно ниски нива.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Около това мнение се обединиха водещи банкери по време на панела, посветен на банките в рамките на 10-ото юбилейно издание на финансовия форум "Шумът на парите", организиран от Profit.bg.
Ипотечните кредити вече са по-евтини от бизнес кредитите, а в момента средната лихва по ипотеки е 3-3.5%.
Покачването на лихвите е естествен процес и в това няма нищо драматично, уверяват финансовите мениджъри. Според тях леко нарастване на лихвите по депозити би било здравословно, а това неминуемо ще се отрази и на тези по кредитите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Банкерите не предвиждат повишаване на лихвите през следващите месеци заради политиката на Европейската централна банка. "Лихвите достигнаха дъното и ще се задържат там известно време", предвижда Живко Тодоров, финансов директор на Първа инвестиционна банка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Ниските лихви няма да са вечни. Когато вземаш кредит, винаги трябва да имаш едно наум, че лихвата днес няма да е същата след 1 или 2 години", предупреди Тодоров.
"Осъзнаваме риска от ниските лихви и предупреждаваме хората да внимават какво ще се случи, ако лихвите се вдигнат", отбеляза Кристоф де Мил, финансов директор на Обединена българска банка.
В последните 2 години се наблюдава сериозен ръст на потребителските кредити, които вече изпревариха ипотечните. "Само през февруари потребителските кредити нараснаха с близо 15% повече от ипотечните. Основната причина е повишаването на покупателната способност на населението и ръстът на заплатите в почти всички региони на страната", посочи Екатерина Кирилова, търговски директор на УниКредит Кънсюмър Файненсинг.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Банките все по-лесно отпускат потребителски кредити, а клиентите все по-често се възползват от тях, за да рефинансират взетите ипотечни заеми и да се освободят от ипотеките. Много българи теглят потребителски кредити, за да си купят недвижим имот с инвестиционна цел.
Какво ще стане с лихвите и икономиката, ако страната ни приеме еврото, четете тук.