Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ: Сивият сектор убива икономиката ни

13 февруари 2019, 13:46 часа • 4125 прочитания

Председателят на КНСБ Пламен Димитров призна, че сивият сектор убива както цялостната ни икономика, така и правата на работниците, които работят без договори и осигуровки.

Той обяви, че с новия проект "Активно участие за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България" ще борят сенчестата икономика в четири сектора, предаде БГНЕС.

Димитров посочи, че един от големите проблеми, произтичащ от работата на фирми в сивия сектор е недекларираният труд, който през 2013 г. в България е 17.8% при 11.6% за ЕС, като близо една пета (19.2%) от брутната добавена стойност у нас се генерира от недекларирания труд, при 16.4% за ЕС и подчерта, че по-нови данни за ръста на труда в сянка няма.

„Проблемът все още е голям и касае както икономиката, така и пазара. Негативните ефекти към фиска и социално осигурителната система са от една страна, а от друга страна и не на последно място са нарушени правата на работниците – здравни, социални и синдикални права“, заяви Димитров.

Председателят разкри, че през 2019 г. синдикалната организация ще насочи усилията си към четири сектора – ремонт, поддръжка и техническо обслужване на моторни превозни средства; строителство; селско стопанство и лека промишленост – производство на текстил и облекла.

Даниела Алексиева от КНСБ уточни, че проектът се финансира по ОП „Добро управление“ и в рамките на него ще бъде изработена карта, която ще покаже в кои райони на страната какъв е ръстът на недекларираните договори в тези четири сектора. Ще бъде създадено мобилно приложение за подаване на сигнали, ще бъде създаден анимационен филм, а в края му ще бъде разработен пакет от мерки, които ще включват законодателни инициативи с цел да бъде преборена сивата икономика и недекларирания труд.

По сектори

Председателят на Съюза на автосервизите Емил Генов каза, че имаме най-стария автомобилен парк в Европа. Той посочи, че по официални данни на полицията, броят на регистрираните автомобили са над 4.2 млн., от които колите на възраст над 10 г. са 3.5 млн., а над 1.5 млн. са над 20 годишни. Около 310 000 автомобила се регистрират годишно, от които около 36 000 са нови, а другите са втора употреба. Генов подчерта, че скоро в страната ни ще започнат да се движат дизеловите автомобили, които бяха или предстоят да бъдат забранени в Западна Европа, което нарежда България на първо място по замърсен атмосферен въздух и все още сме подсъдими по дело, заведено от съда в Люксембург за неспазване на европейски директиви. Председателят добави още, че сме първенци и по загинали в пътнотранспортни произшествия.

"Картинката се допълва и от това, че в България няма регламент за извършване на сервизна дейност. Това отвори широко врати за внос на регламентирани части, на работа в нерегламентирани работилници. В тези сервизи не издават касови бележки, не дължат ДДС на държавата, не назначават служителите си на договори, не носят отговорност за качеството на ремонтите", подчерта още той.

Според него един такъв регламент ще изкара сервизите на светло. В новия законопроект за автомобилните превози се предвижда публичен регистър за извършените ремонти, който ще вмени отговорност на сервизите да носят отговорност за ремонтите, които извършват.

Сериозен проблем се явяват и автомобилните школи. По думите на председателя на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев между 80 и 90% от автошколите работят в сивия сектор. Той разкри, че често фирми без автомобили взимат лиценз и го преотдават на хора, които имат автомобили, но те не подлежат на контрол. По неофициални данни на бранша от този сив сектор държавната хазна губи по 50 млн. лева на година като в това число не са изчислени изплащането на обезщетения.

От Федерацията на независимите синдикални организации от леката промишленост заявиха, че най-голям проблем е експлоатацията на човешкия труд и честото нарушаване на Кодекса на труда. "Искаме сключване на браншов колективен договор, който ще ограничи сивия сектор. В него ще могат да се заложат стандарти за качество", заяви председателят на федерацията Цветелина Милчалиева, която подчерта, че ръстът на сивия сектор в браншовете текстил и облекло е около 40%.

От земеделския бранш казаха, че масово се нарушават трудовите права на работниците, както у нас, така и зад граница. "Около 45% е ръстът на недеклариран труд в селското стопанство в България. От 90% наети по трудов договор, днес наетите, спрямо реално работещите в земеделието, които са около 500 000, са 10%. А заетите спрямо наетите в страната са 3%, които представляват 57 000 души“, заяви Светла Василева и добави, че 80% от трудещите се работят на устна договорка.

Проблемите в строителния бранш са същите като в останалите браншове като по техни изчисления броят на регистрираните фирми е 5100, докато на територията на страната ни работят 15 000.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес