Председателят на КНСБ Пламен Димитров обяви, че се търсят около 300 млн. лв. за заплати, а политиците от ПП-ДБ, ГЕРБ, ДПС и БСП са дали уверение, че 200-220 млн. от тях (две трети) ще бъдат намерени.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Това обаче означава, че трябва да бъдат орязани други разходи от бюджет 2023. "Могат да бъдат осигурени според тях и според нас", каза Димитров пред bTV, визирайки горепосочените формации. Той обаче добави, че Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) остава в стачна готовност.
ОЩЕ: КНСБ са доволни: От исканите 300 млн., поне 2/3 ще бъдат подкрепени
"Не е просто, но не е и сложно. Трябва да спазим ограниченията на дефицита – 3% от БВП. Ние сме за еврозоната. Приходите обаче са напрегнати. В разходната част има две пера, откъдето да се вземат средствата – едно от тях са капиталовите разходи, които бяха намалени с 2 млрд. от Асен Василев – 8,2 млрд. са предвидени", посочи Димитров.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Той заяви, че около 1,5 млрд. лв. от тях вече са реализирани. "6,5 млрд. да похарчим за пет месеца до края на годината – това как ви се струва?", попита реторично президентът на КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Вторият източник според него са средствата за издръжка, например парите за горива. "7 млрд. похарчихме през 2022 г., 5 млрд. бяха през 2021 г. За 2023 г. сме заложили 9 млрд. при намаляващи цени. Там също има около 100 млн. лв. възможности", допълни Пламен Димитров.
По думите му - политиците не са омекнали лесно. "Част от политиците чуват хората. Най-важно е накрая да стигнем до резултат. Хората не ги вълнува дали политиците мислят някаква изборна схема, а като отидат в магазина, нещата да изглеждат добре", каза той.
ОЩЕ: Василев: Бюджетът не затяга коланите. Депутатите да решат дали да вдигат заплати избирателно
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Междувременно финансовият министър Асен Василев каза, че е възможно да бъдат увеличени заплатите, както искат синдикатите, с новия бюджет за 2023 година, но ако се намалят разходите на други сектори. По думите му пред БНР - не е изключено да бъдат осигурени 140 млн. лева за заплати в МВР, но според него те не трябва да бъдат увеличавани отново, без да бъдат направени преди това реформи.
За да бъдат увеличени заплатите в бюджетния сектор, трябва да бъдат намалени други разходи - за инвестиции или за издръжка на ведомствата, обясни финансовия министър. "Моето мнение е, че много внимателно да се огледат заплатите, колко са се вдигали през последните няколко години и дали това избирателно да се вдигат заплатите на някои сектори, а да не се вдигат в други, е добра политика като цяло".
В момента увеличение от 10% е заложено за секторите, в които не е имало такова миналата година. По думите на Василев - не би трябвало да се увеличават заплатите на служителите на МВР, защото вече са увеличени с 20% миналата година.
"Последните 15 години МВР има една година, в която не са протестирали за заплати. Това да се прави ново увеличение в състемата на МВР, без тази система да бъде реформирана по какъвто и да е начин - да бъдат извадени пенсионерите, които МВР казва, че са над 5000 човека - на мен ми се струва не много разумно", обясни Асен Василев.