Само 45% от средното за ЕС е брутната добавена стойност в България, но компенсацията за наемен труд е 40%. Това каза председателят на КНСБ Пламен Димитров при откриването на кампанията „Искам още 100 лева към заплатата си“.
Разликата от 5% между двете величини дава възможност за минимум 888 евро годишно повече към заплатата на човек на наемния труд, каза Димитров. Това прави по 145 лева на месец, но със осигуровките. Ако се приспаднат и осигуровките, сумата става 123 лева. А ако това увеличение стане факт, средната заплата в България ще скочи с около 10% и ще е прескочи 1000 лева.
От статистиката, представена от председателя на КНСБ, стана ясно и, че между 50 и 80% по-висока е номиналната заплата в преработвателната промишленост в новите страни-членки на ЕС спрямо България. В Сърбия плащат средно с 35% повече, в Румъния – с 22%, в Македония – с 16%. Единствено в Албания заплатите са по-ниски от нашите, коментира Пламен Димитров.
710 хиляди по официални данни са тези българи, които работят, но не могат да излязат от капана на бедността. Хора с висше образование, които получават 500 или 480 лева няма как да ги запазим за следващата година, каза Димитров, цитиран от БНР.
КНСБ призовава работещите да изпратят коледни картички до работодателите, които ще бъдат достъпни на Фейсбук страницата на синдиката, с надпис "Искам още 100 лева към заплатата ми! За по-добра 2017 г. Весела Коледа и Честита Нова година!".