Европейският съюз обмисля ограничения върху вноса на руски алуминий и постепенно спиране на вноса на втечнен природен газ (LNG) като част от нов пакет от санкции срещу Русия, насочени към Москва заради нейната пълномащабна инвазия в Украйна. Това съобщиха пред Bloomberg източници, запознати с въпроса. Мерките, които ще бъдат част от 16-ия пакет от санкции на блока, включват още ограничения върху още десетки кораби, част от сенчестия флот на страната.
Предвижда се и допълнителен контрол върху износа на стоки, използвани за военни цели. Санкциите предвиждат да откъснат достъпа на още банки до международната разплащателна система SWIFT, казаха източниците, пожелали анонимност.
Ограниченията върху алуминия ще бъдат постепенни за определен период от време и обхватът все още предстои да бъде определен, казаха хората. Ограничението за LNG може да бъде направено или като санкция, или като част от пътна карта, която изпълнителният орган на блока ще определи следващия месец, казаха те. За дискусията относно алуминия по-рано съобщи "Ройтерс".
Още: Ще спре ли руски газ да тече към Европа през България? 10 държави с призив към ЕС
Руският газ
Въпреки че няколко държави вече настояха за забрана върху вноса на руски газ, ЕС все още трябва да реши дали трябва да разчита на санкции, за да го направи правно обвързващ, на разпоредби като част от пътна карта или на комбинация от двете, според служители и дипломати, запознати с разговорите.
Санкциите могат да предложат най-силния аргумент за прекратяване на договори с руски доставчици, но те изискват единодушно одобрение от страните членки и са ограничени във времето.
Още: Германия блокира доставка на руски втечнен газ
Европейските правителства, които и преди това не бяха склонни да се откажат от руския втечнен природен газ, наблюдават нервно как цените на газа се повишават поради студеното време и новите санкции на САЩ срещу руската енергия.
САЩ и ЕС постепенно санкционират някои руски проекти за втечнен природен газ, за да ограничат плановете на Москва за разширяване на износа, но тези усилия не допринесоха много за намаляване на апетита на региона за руски доставки, които не са били засегнати от ограничения. Доставките за Европа достигнаха рекордно високо ниво през миналата година.
Внос на алуминий
Русия беше ключов доставчик на европейския пазар на алуминий преди инвазията в Украйна, но доставките намаляха поради широкоразпространеното самосанкциониране от страна на производителите и постепенното пренареждане на глобалните вериги за доставки.
Русия представлява около 6% от европейския внос, като доставките намаляват наполовина спрямо нивата, наблюдавани през 2022 г., каза анализаторът на Morgan Stanley Ейми Гауър в бележка. Китай купува руски метал в по-големи обеми от началото на войната и ако бъде наложена забрана за внос, въздействието върху пазара ще зависи от това дали допълнителни количества могат да бъдат пренасочени, каза тя.
Санкционирането на руски тръбопроводен газ не е жизнеспособно, тъй като група страни, между които Унгария и Словакия, все още разчитат на доставки от руския доставчик на газ "Газпром", казаха източниците.
Забраната на LNG, чийто внос достигна рекордни нива миналата година, е по-осъществима, тъй като трите страни, които внасят най-голям дял от горивото - Испания, Белгия и Франция - не се очаква да блокират наказателните мерки срещу Русия, според официални лица.
Блокът също така обмисля предложения за санкции срещу повече компании в трети страни, включително Китай и Обединените арабски емирства, които помагат на Русия да се сдобие с технологии, използвани в оръжия, както и ограничения върху руския транспортен сектор.
Отделно, ЕС има за цел да затвори повече вратички, които позволяват на Москва да избегне съществуващите ограничения, както и да въведе по-високи мита върху селскостопански стоки и торове успоредно с нов пакет от санкции.
Очаква се ЕС да приеме нов пакет от мерки следващия месец, за да отбележи три години от нахлуването на Русия в Украйна.