Инфлацията в България се ускори през декември 2024 г. спрямо година по-рано до 2,2% от 2,1% през ноември, достигайки 5-месечен връх. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Средногодишната инфлация за периода януари 2024 - декември 2024 г. спрямо периода януари 2023 - декември 2023 г. е 2,4 на сто. Месечната инфлация през декември спрямо ноември е 0,4 на сто.
Кое поскъпва най-много?
През декември най-солиден ръст с 5,9% отчитат цените за "Развлечение и култура", следвани от цените в "Транспорт" - с 1,3% и "Ресторанти и хотели" - повишение с 0,7%. Цените в потребителската група "Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива", както и в "Здравеопазване" се увеличават с по 0,4%, а в "Съобщения" - с 0,3 на сто.
Още: Любомир Дацов: Трябва ни чудо за влизане в Еврозоната през 2026 г.
В същото време цените на хранителните продукти и безалкохолни напитки намаляват с 0,6%, за облекло и обувки - с 1,3%, а в групата "Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома" - с 0,1 на сто. Понижение с 0,1% има и при цените на алкохолни напитки и тютюневи изделия, докато цените в групата "Образование" остават без промяна.
Хармонизирана инфлация
Хармонизираната инфлация (индексът HICP) през декември 2024 г. се повишава с 0,3% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускорява до 2,1% от 2,0% през предходните два месеца, достигайки най-високо ниво от август насам.
Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Индексът на цените за малката потребителска кошница пък регистрира увеличение с 0,1% на месечна база и с 2,3% от началото на 2024 г.
Относно цените от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата, най-сериозно увеличение през декември спрямо предходния месец има при нехранителните продукти (увеличение с 0,8%), но при намаление с 0,3% на цените на хранителните стоки, докато цените на услугите остават без промяна.