Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КФН отмени избора на директорския борд на "Слънчев браг" АД

02 януари 2014, 16:29 часа • 19509 прочитания

Неразборията около директорския борд на „Слънчев браг” АД продължава, след като Комисията за финансов надзор (КФН) отмени избора на нов директорски борд на дружеството.

Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ

Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките

Бордът беше избран на 19 ноември миналата година по искане на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), което отговаря за стопанисването на държавния дял в дружеството. За гласуване на акционерите е трябвало да бъде предложен съвет на директорите в състав Йордан Георгиев, Евгени Мосинов, Румен Кулев, Светозара Петрова и Валентин Михалев. Съставът е предложен от МИЕ, т.е. от икономическия министър Драгомир Стойнев. Събранието обаче е гласувало тригодишен мандат на друг състав, като е заменило Евгени Мосинов и Валентин Михалев с Веселин Маринов и Таня Власиаду.

Според КФН обаче изборът нарушава чл.118, ал.2, т.4 от ЗППЦК, която позволява на акционери, притежаващи заедно или поотделно минимум 5% от капитала на дружеството, да предлагат нови решения по вече обявения дневен ред, но само ако представят предложенията си най-малко 15 дни преди откриването на събранието. Това обаче не е сторено. От КФН посочиха още, че според Търговския закон има опция за гласуване на необявен предварително избор, но само ако на събранието присъстват всички акционери или техни представители и ако никой няма възражения срещу направените предложения. На последното общо събрание на "Слънчев бряг" АД обаче са били представени 87.78% от капитала на дружеството.

На снимката: Евгени Мосинов

Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига

Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес