Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КЕВР подсети МРРБ да предложи законодателни промени за въвеждане на водни помощи

17 декември 2018, 18:00 часа • 1932 прочитания

Множество недоволни потребители на ВиК услуги се атакуваха сградата на КЕВР с искания за социално поносими цени на водата, инвестиции и качество на ВиК услугите. Те протестираха непосредствено преди откритото обсъждане в КЕВР на измененията на цените на водата. По време на заседанието граждани обвиниха КЕВР в престъпления, а представителите на регулатора опитваха да обяснят неизбежния скок в цените. Председателят на комисията Иван Иванов обяви краен срок за представяне на становища до 17 ч. утре и насрочи за 28 декември 2018 закрито заседание, на което се очаква КЕВР да се произнесе за новогодишните цени на водата.

Тези цени са приети  от КЕВР в предишни решения, с които са одобрени бизнесплановете, приети са от общинските съвети, от Асоциацията по ВиК и в момента са в процес на изпълнение, обясни директорът на дирекция ВиК в КЕВР Ивайло Касчиев. "Ако ВиК операторите не изпълнят инвестициите, включени в плановете, следва да ги наваксат, но ние ще направим всичко възможно да ги стимулираме да  си изпълнят инвестициите и да постигнат качеството на услугата. В противен случай КЕВР ще намали цените в последствие", заяви директорът ВиК в регулатора. Той потвърди, че е твърде висока социално поносимата цена и заяви, че затова МРРБ трябва да предложи законодателни промени, така че да се осигури подпомагане на бедните слоеве на населението чрез т.нар. водни помощи, което отдавна е трябвало да бъде направено.

Увеличението на цената на водата в София е необосновано и престъпно, заяви Минчо Христов, бивш депутат, който участва в обсъждането като гражданин. По думите му водните дружества имат интерес умишлено да правят течове, защото това им носи печалби. Вместо да увеличавате цените, трябва да се справите със загубите на вода, каза той на експертите от КЕВР и посочи, че загубата на вода в София е близо 50%, а в другите европейски столици - близо 10%, в повечето случаи под 10%.

Във ВиК сектора има страшно високи нива на търговски загуби, не са само циганските квартали, които не плащат, каза Ивайло Касчиев. Той съобщи, че тази година при извънредна проверка на ВиК оператор е констатирано, че една година това дружество не е отчитало един голям потребител, просто защото водомерът блокирал и никой не видял. Това е ангажимент на МРРБ, на Асоциациите по ВиК, на ВиК операторите да създадат такава организация, че тези търговски загуби да намаляват, добави Касчиев.

България е поела ангажимент към ЕК за гарантиране на инвестициите във ВиК сектора и МРРБ е декларирало миналата година, че такъв механизъм е създаден и работи, отбеляза още Касчиев. Той уточни, че този ангажимент включва създаване на специални банкови сметки за всеки ВиК оператор, в които да се заключват част от приходите от ВиК услуги, които да отиват само за инвестиции в публични активи. Поискали сме от министъра годишните доклади по този механизъм, за да видим какво е състоянието и да направим съпоставка  това, което сме установили при проверките във ВиК операторите, добави Касчиев.  

Според него загубите на вода в София не говорят за неизпълнение на инвестиционния план на концесионера. По думите му "Софийска вода" отчита целите, поставени в бизнес плана за намаляване на загубите.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес