Първите дипломати на България и Кения се договориха да организират съвместен бизнес форум, да работят за инвестиции на български ИТ компании и да възобновят обучението на кенийски студенти в страната ни. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи.
Още: Само един зеленчук поевтинява: Цени и тенденции при храните
Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)
Външните министри Екатерина Захариева и Моника Джума разговаряха в Монреал в рамките на първата световна среща на жените първи дипломати.
“Имаме отлични отношения, но търговията и туризмът не са на необходимото ниво. Вече 11 години сме член на Европейския съюз, нашият бизнес е силен и той търси нови партньори, включително и в Африка”, заяви министър Захариева. Тя изтъкна и областите, в които български компании могат да инвестират в Кения - високите технологии, производството на храни, енергетиката, фармацията.
“Правителството ни отделя специално внимание на стартиращите компании и иновациите. Бихме искаме да проучим възможностите за обучение на ИТ специалисти в България. Имаме пазар от 45 милиона души, но сме и отправна точка за навлизане в целия регион”, изтъкна министър Джума.
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
“Гледаме на България като на близък приятел”, изтъкна кенийският първи дипломат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп
Екатерина Захариева призова да бъдат възстановени и програмите за обучение на студенти у нас. Близо 100 кенийски граждани, възпитаници на български университети, са на ръководни позиции в държавната администрация на страната.
Двамата министри обсъдиха още необходимостта от актуализиране на двустранната договорна база, предстоящите преговори за ново 20-годишно споразумение между ЕС и Африка, Тихия океан и Карибите с водещата роля на Българското председателство на Съвета на ЕС, както и необходимите действия с оглед климатичните промени.
Дипломатическите отношения между Република България и Република Кения са установени през 1964 г. Държавата се разпростира на територия от 580 367 кв. км. Инфраструктурата на Кения е много добра, в сравнение с повечето страни на континента, тъй като няма пустини, които да затрудняват транспорта. Страната е най-големият производител на цветя в света, лидер в производството на кафе и чай, предпочитана туристическа дестинация.
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение
Още: Сенатът на САЩ контраатакува Тръмп: Отмени митата за Канада