Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Картофите тази година няма да ни стигнат

16 октомври 2012, 12:09 часа • 8123 прочитания

Реколтата от картофи тази година е крайно недостатъчна, за да задоволи потреблението. Това каза Венцислав Каймаканов, председател на Национална асоциация на картофопроизводителите, предаде Фокус. За да се задоволи потреблението, са необходими около 420 хиляди тона картофи, а тази година производството е най-много – от 70 до 100 хиляди тона и останалото се явява недостиг. Това беше една убийствена година за картофопроизводителите - реколтата е с от 50 до 70 процента по-ниска от миналата година и от това, което е необходимо да бъде получено, посочи председателят на асоциацията.

Двете основни причини за лошата реколта са сушата и невъзможността на дружество „Напоителни системи” да подадат вода за напояване. Един зеленчук не може да бъде отгледан без вода за напояване, а „Напоителни системи” винаги не са готови да осигурят вода за поливане. Проблемът може да бъде решен като „Напоителни системи” преминат като клон към Министерство на земеделието и храните /МЗХ/ и имат само една задача – да подготвят напояването в цялата страна, заяви Венцислав Каймаканов.

Според него Министерството на земеделието трябва да предостави на картофопроизводителите помощ във вид на нисколихвени помощи или субсидия, за да могат те да започнат кампания за следващата година. Ако това не се случи, много мои колеги няма да могат да оцелеят, алармира Каймаканов.

За крайния потребител ситуацията е спокойна – стоката идва внос от ЕС на по-висока цена и с по-ниско качество, но той няма право на избор, защото знаете, че картофът е един от основните продукти, които се слагат на трапезата. Въпреки това българинът е запознат с качеството, знае, че ние слагаме много малко опасни пестициди и химикали и затова той държи да купува от нашата стока, добави председателят на асоциацията.

Той посочи, че за съжаление картофопроизводителите не отглеждат типични български сортове, защото те са изчезнали с времето и сега сортовете са предимно немски, холандски, френски, белгийски. Създаването на един вид е много дълга и скъпа процедура – необходими са между 8 и 10 години. Затова Националната асоциация внася семена от колегите си в чужбина, които сами изследваме в Самоков, за да разберем кои видове са най-високо добивни у нас и най-качествени, отбеляза Венцислав Каймаканов.

На въпрос в кои краища на България има най-добри реколти, Каймаканов отговори, че водещи общини си остават Самоков, Смолян и Гоце Делчев. Не трябва да подценяваме обаче и факта, че българските картофопроизводили в момента не изнасят стока, защото за да има износ, трябва да има и излишък. Минали години изнасяхме картофи за Молдова и Гърция, но тази просто нямаме излишък, коментира председателят на асоциацията на картофопроизводилите.

Каймаканов посочи, че в момента цените на картофите от складова база са около 45 до 50 ст. за килограм.

Редактор: Десислава Ушатова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес