"Всичко беше скорострелно, има сериозни рискове да отидем на арбитраж и държавата да плати сериозна сума. "Росенец" като територия дори - нямаме такава, в която българските власти да не могат да окажат контрол. Не може на територията на "Росенец" Русия да прави каквото иска, българската държава трябва да упражнява контрол". Това коментира финансовия експерт Любомир Каримански в студиото на "Денят ON AIR".
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Той припомни, че тези, които днес са гласували, по-рано са подкрепяли вноса на руски петрол и дерогацията до края на 2024 г. края. "Прозират интереси рафинерията да бъде овладяна от друг собственик, някой близък до сглобката. Само гадаем. Както тръгнаха да обявяват всичко публично от трибуната, да кажат кой стои зад този интерес, ако е турски - да кажат", призова Каримански. Очакванията му са решението за концесията да се отрази на цената на горивата у нас.
Депутатите върнаха контрола на държавата в "Росенец"
Финансовият експерт подчерта пред Bulgaria ON AIR, че няма друга страна в ЕС, в която приходи от концесии в бюджета да са 0,08% от БВП. "Не може ние постоянно да похабяваме национални ресурси, постоянно да даваме концесии на безценица, за сметка на тези, които изнасят богатството на страната извън границата", каза Каримански.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Той определи бюджета като "неизпълним". "Не може да искаме да изпълним само приходната част, ако тя изобщо се изпълни, и да не изпълняваме разходната част. Капиталовите разходи към края на май са 21%. Няма да бъдат изпълнени и на 55% до края на годината", прогнозира финансистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Каримански коментира и избора на Димитър Радев за управител на БНБ. Определи го като "подходящ в случая". "Много изостанахме с Еврозоната, с разяснителната кампания. Той е най-много в час, за да продължи този процес. Централната банка трябва да се отвори към обществото. Независимостта на Централната банка все повече намалява и се увеличава политическата зависимост", заяви финансовия експерт. Каримански изрази надежда, че няма да се повтори ситуацията с КТБ. Той беше категоричен, че ще си потърси правата срещу всеки, който засегне професионалните му качества и достойнство.