Продължителната ескалация на напрежението в Близкия изток може да се отрази на световните борсови пазари и да доведе до поскъпване на горивата, лекарствата и други продукти. Това каза председателят на държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов в ефира на bTV.
ОЩЕ: Най-голям ръст от 18 месеца: Цените на храните пак тръгнаха рязко нагоре
„В момента се наблюдава традиционното есенно поскъпване и плавно изменение на кривата, но това е съвсем нормален процес. От март на 2023 г. не сме наблюдавали резки изменения, пазарът е в добро устойчиво равновесие и всичко е балансирано с търсенето“, каза той.
Към момента стойността на олиото е по-ниска от миналата година. Той прогнозира увеличение на цената, но по думите то няма да бъде драстично.
ОЩЕ: Пламен Димитров: България е една от държавите с най-скъпи хранителни стоки
"По отношение на хлебните изделия сме най-добре осигурени", увери председателят на държавната комисия по стоковите борси и тържищата. "Там имаме доста добра реколта, с добро качество, близка до рекордните. Там проблемът е с ниската международна цена. Аналогично е и с царевицата. По отношение на реализацията на нашите производители никак няма да им е лесно, пазарът ще е труден от гледна точка на рентабилност и получаване на цена. Потребителят не би трябвало изобщо да пострада по отношение на хлебните изделия“, посочи той.
По думите му на пазара има сирене и от 10, и от 40 лв. на килограм. "Въпросът е качеството. Хубаво висококачествено сирене няма как да има за 10 лв. Потребителите да не гледат на всяка цена ниската стойност, а да съобразяват цената с качеството. Трябва много добре човек да се информира кой е производителят, от коя мандра е, с каква слава е, какво съдържа сиренето“, съветва Владимир Иванов.