Мерките са опасни за здравето и живота на хората, опасни са и за бизнесите. Това заяви в сутрешния блок на БНТ Йордан Матеев, изпълнителен директор на „Сдружението за модерна търговия“.
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
По думите му разбираемо била загрижеността на здравния министър за ситуацията в страната, а бизнесът също е притеснен за развитието на пандемията и броя на заразените в страната. Очаквано било да се въведат ограничения, но те са огромна изненада.
Ограниченията да бъдат затворени не хранителните търговци е напълно неадекватно и няма да има никакъв положителен ефект, посочи Матеев, като се аргументира, че като бъдат затворени по-големите магазини, хората ще ходят да пазаруват в малките.
Той запита на какво основание се счита, че по-големите магазини са по-опасни за предаване на заразата от малките? Случаите трябва да се анализират и контролните органи да си свършат работата за тези, които не изпълняват разпоредбите. Който нарушава законите в страната, трябва да си поне отговорността, настоя той.
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
„За нас мерките, които разбрахме вчера съвсем изненадващо и без никакви предварително консултации са абсолютно неадекватни и вредни за живота и здравето на хората“, категоричен бе Матеев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Той увери, че големите магазини стриктно спазват мерките. В началото имало по-големи проблеми със спазването на мерките, но хората свикнали с тях и станали доста по-дисциплинирани. „Мерките се спазваха, те работеха и докато работеха големите магазини, случаите на коронавирус паднаха над десет пъти“, изтъкна Матеев.
Според него трябва да има контрол по спазване на мерките и за да може хората да ги спазват, трябва да бъдат убедени, че мерките са добри. Той не смята, че комуникацията за това какво трябва да прави обществото е много убедителна.
По думите му самата заповед на здравния министър стимулира търговците да работят. Матеев посочи, че „зелените коридори“ за възрастните хора не е широко разпространена мярка по света, но те трябва да бъдат доброволни и да се апелира към хората под 65-години да не пазаруват в сутрешните часове. „Зелените коридори“ работят относително добре и до голяма степен е свързан с естествените навици на хората, коментира Матеев и допълни, че самите коридори не предизвикват никакви притеснения.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Той не знае дали ограниченията ще бъдат само 10 дни, но се надява следващата заповед да бъде по-адекватна и да се базира на реални анализи, които отчитат развитието на кризата досега. Протести засега са изключени. Фалити сред големите магазини няма, но много по-тежко поемат кризата компаниите, които са извън хранителните вериги.