Жилищата у нас продължават да поскъпват, но с темп, който вече изостава от инфлацията. Жилищата поскъпват със средно 11.5% на годишна база през първото тримесечие на тази година, сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
За последно по-високо годишно поскъпване е имало през четвъртото тримесечие на 2008 година, когато цените са скочили с 11.7%.
13-годишният връх в поскъпването на имотите у нас се случва на фона на годишна инфлация в размер на 12.4% за март тази година. Казано с други думи, инфлацията изпреварва средния ръст в цените на жилищата.
През първите три месеца на тази година се наблюдава отчетливо ускоряване в темпа на растеж на цените на имотите. За сравнение, през последното тримесечие на 2021 г. увеличението възлизаше на 9.4% спрямо същия период на преходната година.
Поскъпването на новите жилища в страната през първото тримесечие на 2022 г . е 8.7%, а това на съществуващите надвишава годишната инфлация и се равнява на 13.3%.
Къде у нас поскъпването е най-високо и най-ниско?
Сред шестте града в България с население над 120 000 жители най-сериозен е ръстът на цените в Русе - средно увеличение от 15.4% на годишна база. Новите жилища в крайдунавския град са поскъпнали с цели 23.2%, а съществуващите – с 13.7% за година.
На второ място по-най висок годишен ръст през първото тримесечие на тази година е Варна. Там жилищата са поскъпнали със средно 13.2%, като ръстът в цените на новите жилища е 8.0%, а този на съществуващите достига 16.0%. Данните за Варна но включват продажбите на имоти в курортни комплекси.
В София средният годишен ръст достига 11.9%, като цените на новите жилища нарастват с 8.8% на годишна база. Ръстът при съществуващите са изчислява на 14.1% за същия период.
В Пловдив общият индекс се равнява на средния за страната, или 11.5%. Както и при другите градове по-значителен е ръстът в цените на съществуващите жилища. В града под тепетата той е 12.7%, докато покупката на ново жилище през първото тримесечие е с 9.7% по-скъпа спрямо същия период на миналата година.
Бургас се нарежда на пето място. Там общият процентен растеж се равнява на 11.1% на годишна база към края на първото тримесечие. В морския град ръстът в цената на новите жилища е незначителен - 0.1%, но при съществуващите жилища е отбелязан скок от 17.8% за година.
Сред шестте най-големи града в страната, единствено в Стара Загора поскъпването е едноцифрено число. Там цените на имотите са се увеличили със скромните 6.3% за година. Цените на съществуващите жилища са отбелязали ръст от 8.1%, а тези на новите – нарастване от едва 2% за година.
Още: Броят на жилищата в София нарасна с 15% за десетилетие