Търсим общ подход за подпомагане на автобусните фирми, засегнати от икономическите последствия от пандемията COVID-19. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков по време на днешната среща с представители на автобусните превозвачи.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„Необходим е постоянен диалог и взаимна чуваемост между министерството и бранша, за да бъдат начертани ясни и целенасочени мерки, подкрепени от държавата, които да подпомогнат бизнеса в тази трудна ситуация. В лицето на министерството имате партньор за намирането на административни и нормативни решения. Моето желание е да не делим компаниите на малки, средни и големи, а да търсим общ подход, засягащ всички предприятия“, изтъкна министър Росен Желязков, съобщават от МТИТС.
Министърът посочи, че съществуват възможности за европейско финансиране за подпомагане на автобусния сектор. Той припомни, че част от средствата по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ са прехвърлени към Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ на обща стойност 162.5 млн. лв., като се търсят още решения на ниво европейско финансиране.
Министър Росен Желязков припомни, че мярката 60 на 40 е променена за автобусните превозвачи на 80 на 20. Има предвидени и различни финансови и кредитни инструменти, както и данъчни облекчения, засягащи и този сектор. Той подчерта, че Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ също дава възможности за подкрепа на автобусните предприятия. От 1 до 15 юли автобусните превозвачи ще могат да кандидатстват за нов вид държавна подкрепа. За изплащане на 290 лв. компенсация за запазване на работното място на всеки техен служител. Предвидените средства са 40 млн. лева и ще се осигуряват по процедура „Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19“ на ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По време на разговорите превозвачите представиха своите предложения за прецизиране на досега действащите мерки, както и търсене на нови възможности за подпомагане на сектора. Обсъдени бяха и промени в Закона за автомобилните превози, както и възможностите за инкриминиране на нерегламентираните превози.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Припомняме, че превозвачи, екскурзоводи и туроператори подготвят втори национален протест , който ще се проведе в София. Първоначално планираната дата е 15 юни. Те очакват спешно да бъдат изготвени правила за работата им за предстоящия туристически сезон, както и финансова помощ, за да не фалират. Недоволството сред бранша расте. От сдружението на превозвачите „Случаен превоз“ настояват за и среща с премиера Бойко Борисов.
Две седмици след протестите на превозвачи, които с автошествия преминаха по улиците на пет областни града в страната, проблемите в сектора остават нерешени. За тези две седмици след първия протест диалогът с министерството на транспорта се възстанови, заяви преди три дни председателят на Сдружението на превозвачите в Бургас Добромир Симов. Лошото е, че от разговорите с министър Росен Желязков няма реален резултат, подчерта той.
Вижте още:
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Превозвачи, екскурзоводи и туроператори готвят национален протест на 15 юни