Износът на петрол от редица пристанища в централната и източната част на Либия, разположени в региона на ключовите петролни находища, продължава да е спрян и днес. Това са съобщили за Ройтерс инженери, които се намират в района на пристанищните съоръжения.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Блокиран е експортът от шест пристанища, сред които Рас Лануф, Ас Сидра и Сирт.
Добивите
Петролните добиви от по-голяма част от находищата в Либия все още са ограничени. В част от тях обаче, вече са увеличени, за да бъде осигурено местното производство на електроенергия, посочват инженери.
Още: Петролната криза в Либия ескалира: Две големи находища са извън строя
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
До спирането на износа на петрол и до ограничаване на добивите се стигна заради конфликт между водещите политически фракции в Либия относно контрола върху централната банка на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Богатата на петрол държава на практика остава разделена на две. Правителството на националното единство контролира западната й част, включително столицата Триполи.
Източната част на страната е под контрола на паравоенните милиции на маршал Халифа Хафтар. Там се добива по-голяма част от петрола в африканската страна.
Двете фракции си оспорват контрола върху централната банка на Либия. Тя е базирана в Триполи и е единствената международно призната финансова институция, в която се депозират приходите от либийския петрол.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: Управителят на Либийската централна банка избяга от страната
Заради това институцията е от жизненоважно значение за двете съперничещи си либийски правителства, базирани съответно в Триполи и в Бенгази.