Проектът за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ достигна важен етап, свързан с внедряването на мрежа за мониторинг на околната среда. Проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови Мощности“ ЕАД продължава с изпълнението на императивно поставените задължения, условия и мерки, заложени в Заповедта на Агенцията за ядрено регулиране за утвърждаване на площадката, на която е разположено ядреното съоръжение и Решението по ОВОС.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Въз основа на тези ключови административни актове е разработена и съгласувана „Програма за постоянен мониторинг на Площадка № 2, одобрена за разполагане на ново ядрено съоръжение – ядрена централа“.
За осъществяването на целите, заложени в Програмата следва да бъде изградена мрежа за мониторинг, която ще осигури непрекъснато наблюдение и контрол на природните компоненти и фактори, и антропогенни феномени в района на Площадката.
Предвид непосредствената близост на утвърдената площадка до действащата ядрена електроцентрала, която е с дългогодишен опит в извършването на мониторинг на компонентите и факторите на околната среда, основно изискване за новоизграждащата се мрежа за мониторинг е тя да бъде оптимално интегрируема със съществуващата такава на АЕЦ „Козлодуй“.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
В тази връзка „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ ЕАД проведе конкурс за избор на изпълнител на дейностите, които ще осигурят внедряването на мониторинговата мрежа и на 08.10.2021 г. подписа договор за изпълнение с Консорциум „МГУ- Енергоинженеринг“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
В консорциума участват екип от висококвалифицирани експерти, с доказан професионален опит и експертиза в изпълнението на проекти в сферата на геодезията и радиологичния мониторинг. Това от своя страна е предпоставка за успешното изпълнение на високоспециализирани задачи в рамките на Програмата, свързани със комплексни дейности като сондажни работи, изработване на проекти като част от мрежата за мониторинг, обособяване на контролни точки за пробовземане и доставка на специализирано оборудване. Качественото внедряване на оборудване за мониторинг на факторите и компонентите на околната среда и човешкото здраве е отговорна задача, чието успешно изпълнение е от фундаментална важност за опазването на околната среда и надеждната и безопасна експлоатация на бъдещите ядрени съоръжения, разположени на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.