"Стройтрансгаз консорциум" ще строи българския участък от газопровода „Южен поток”. В състава на победителя влизат руската компания ЗАО "Стройтрансгаз" и „Газпроект Юг“ АД от България.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Мажоритарен собственик в руската компания е STG Holdings, в която основни акционери са Volga Group на Генадий Тимченко (63%) и "Газпромбанк" (20%), припомня capital.bg. Наскоро той беше включен в списъка на САЩ със санкции срещу високопоставени представители на руското правителство и руски бизнесмени, които са допринесли за кризата в Украйна и анексирането на Крим.
Тимоченко е шести по богатство в Русия според класацията на списание Forbs. Считан е за близък на президента Владимир Путин.
Другият участник в обединението е консорциум "Газпроект юг". Той който е съставен от българските "Промишлено строителство холдинг" (собственост на "Водстрой 98"), "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой", "Понсстройинженеринг" и "ПСТ холдинг".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Във втория публичния търг, започнал през декември 2013 година, участваха 11 кандидата. Измежду участниците в конкурса имаше компании от Австрия, Белгия, България, Германия, Индия, Италия, Русия, Швейцария и Япония. Той беше организиран от „Южен поток България". Първият беше отменен в края на миналата година по решение на инвеститора с обяснението, че в последния момент се появили много кандидати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Победителят ще се занимава с извършване на работно проектиране, доставка на оборудване и материали, строително-монтажни дейности, обучение на персонала и въвеждане в експлоатация на спорния газопровод, припомня "Южен поток България".
Българската част на газопровода е първия наземен участък. От брега на Черно море до границата със Сърбия ще минава основното трасе на газопровода, а също така 59 км газопроводно отклонение до възела за разпределяне на газа в Провадия (осигуряващ газ за съществуващата българска система от газопроводи за потребителите на България, Турция, Гърция и Македония). Общата дължина на основното трасе на българския участък съставлява 541 км. Дължина на лупингите е 362 км. Предвижда се изграждане на приемния терминал и три компресорни станции в района на Варна, Лозен и Расово с обща мощност 300 МВт.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици