Има нарушение от страна на EVN и то е санкционирано с максималната предвидена глоба от 1 милион лева, съгласно административно-наказателните разпоредби на Закона за енергетиката. Това каза пред журналисти председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов във връзка с прекратената процедурата за отнемане на лицензията на EVN.
Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп
Още: Канадският премиер: Тръмп като не иска, ние ще водим света (ВИДЕО)
„Комисията не намери достатъчно основание за отнемането на лицензията“, допълни Иванов, като подчерта, че наложената на дружеството глоба е максимално високото наказание, съгласно Закона за енергетика.
„Що се касае до другите две дружества – от септември ще започне внимателно анализиране на цялата документация и ще излезем с решения“, отбеляза още председателят на КЕВР и обърна внимание, че обемът от информация е много голям и изисква значителна работа от експертите на комисията.
На въпрос дали и за останалите две ЕРП-та ще бъде взето аналогично решение, той отговори: „Не мога да кажа това, защото трите въпроса се разглеждат абсолютно самостоятелно, независимо един от друг, и решенията се вземат след внимателен анализ и изготвяне на мотиви към него“. Иван Иванов припомни, че глобите, наложени на ЧЕЗ и Енерго-Про също са били на стойност 1 милион лева.
Още: МВФ видя голям риск от митата на САЩ
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
„EVN обжалва пред административния съд-Пловдив наложената глоба. Тя беше потвърдена на първа инстанция, впоследствие се обжалва и беше потвърдена и на втора. В края на миналата година зам.-окръжният прокурор на Пловдив поиска възобновяване на делото. На 1 август тази година Административен съд-Пловдив отказа възобновяване и потвърди окончателно, че глобата от 1 милиона лева влиза в държавния бюджет на Република България“, обясни Иванов. От думите му стана ясно също, че до момента единствено EVN от трите електроразпределителни дружества е изпратило официално писмо до комисията, в което уведомява за сключено извънсъдебно решение с НЕД да върне прихванатите вземания, предаде Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
Процедурата за отнемане на лицензите на трите електроразпределителни дружества започна през пролетта на 2014 г., когато Националната електрическа компания се оплака, че трите ЕРП-та са прихващали свои вземания от компанията, което е довело до влошаване на нейното състояние.
Кражбите на ток не могат да бъдат намалени единствено със санкции, те трябва да бъдат намалени и със съответни мерки, които да бъдат предприети от доставчиците на услугата, допълни Иванов във връзка с исканията на ЧЕЗ за по-високи санкции за кражбите на електроенергия.
„Прокуратурата не иска отмяна и на четирите члена от правилата за търговия с електроенергия и поради тази причина процесът е в съдебна фаза. Не може комисията да прави промени в един нормативен акт, който в момента се разглежда в съда“, обясни Иванов.
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване
Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...
Той препоръча на трите електроразпределителни дружества да въведат електромери с дистанционно отчитане и балансови електромери, които да им позволяват своевременно да откриват нарушители и кражби на електроенергия. „В това отношение EVN наистина са постигнали много сериозен напредък. По тази причина при тях технологичните загуби, които ние нормативно сме определили на 8%, са малко около 8,6%, което показва ефекта от това въвеждане и аз препоръчвам този процес да продължи“, отбеляза Иван Иванов.