Националната електрическа компания (НЕК) иска промяна на цените на електроенергията, съобщава "24 часа". За целта организацията е внесла в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) такова искане.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Цените на тока бяха определени на 01.07.20 г. Като мотив за искането на НЕК е посочено поскъпването на квотите въглероден двуокис на борсата. Според националната компания в решението на енергийния регулатор тогава е заложена прогнозна цена на въглеродните емисии от 22 евро на тон, а средната цена за второто полугодие на 2020 г. е 29 евро на тон. В началото на годината пък е надхвърлила 31 лева.
Според дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от тецовете “Ей И Ес Марица-изток 1” и “КонтурГлобал Марица-изток 3” НЕК е задължена да купува и квотите въглеродни емисии за двете централи. Към 28-ми януари, когато е внесено искането за увеличение на цените, сумата, която трябва да похарчи НЕК за квоти, се е увеличила със 149,7 млн. лева. С толкова е скочила и компенсацията, която компанията трябва да получи от фонд “Сигурност на електроенергийната система”.
Пламен Младеновски - ръководител на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в комисията - съобщава при обсъждане на доклада на експертите, че при първите търгове за годината - в началото на февруари, цените на квотите са били 32,60 евро/тон на единия и 33 евро/тон на втория. На следващите търгове са постигнати още по-високи цени, като на 11-ти февруари цената на първичния пазар е достигнала 39,62 евро. На вторичния пазар на лондонската борса пък цената е надминала 40 евро на тон, което никой не очаквал. Прогнозата е била за поскъпване с 20%.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
В доклада на експертите на КЕВР е посочено, че при искането на НЕК, което е от 28-ми януари, допълнителните разходи за квоти са в размер на 149,73 млн. лева, но пък приходите във фонд “Сигурност на електроенергийната система” се увеличават със 159 000 000 лева, тъй като един от източниците на пари в него са именно продажбите на квоти емисии. Младеновски е направил изчисления и при новите по-високи цени, според които допълнителните разходи, които ще възникнат за двете американски централи, са в размер на 247 000 000 лева, но пък приходите във фонда ще се увеличат с 251,5 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Заключението на експертите на енергийния регулатор е, че тъкмо заради това уравняване няма нужда да се променя цената “задължения към обществото”, а оттам и цената на тока. Все пак крайното решение ще се вземе днес, 17-ти февруари, когато е откритото онлайн заседание за определяне на новите цени.