Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инфлацията в ЕС и еврозоната продължава да се забавя. Какви нива достига?

17 април 2024, 13:39 часа • 977 прочитания

Окончателните данни на Евростат от сряда показват, че нфлацията в еврозоната се е забавила през миналия месец. Това засилва очакванията за намаляване на лихвените проценти от Европейската централна банка през юни, въпреки че нарастващите разходи за енергоносители и слабото евро помрачават тези перспективи, предава Reuters, цитирайки данните на Евростат.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Инфлацията в 20-те държави, които споделят еврото, се забавя до 2,4% миналия месец от 2,6% през февруари, което съответства с предварителната оценка, публикувана по-рано този месец. В ЕС инфлацията също се е забавила до 2,6% през март 2024 г. спрямо 2,8% през февруари

Същевременно основният ръст на цените, който филтрира волатилните цени на храните и енергоносителите, спада до 2,9% от 3,1%, въпреки че инфлацията при услугите се задържа на високо ниво от 4%.

ОЩЕ: Инфлацията в еврозоната неочаквано се забавя за трети пореден месец

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Инфлацията спадна бързо през последната година, отваряйки пътя за намаляване на лихвените проценти, започващо през юни, дори ако следващите няколко месеца вероятно ще донесат нестабилни данни за ръста на цените и продължително връщане към целта от 2%.

Еврозоната се сблъсква с колебливи инфлационни данни, които биха могли да задържат основния лихвен процент около настоящите нива през следващите месеци.

Снимка: iStock

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Факторите, които намаляват инфлацията, включват продължаващото забавяне на растежа на заплатите, анемичното търсене предвид почти рецесионна среда, затягане на фискалната политика, евтин внос от Китай и относително ниски цени на газа след мека зима.

Но покачващите се цени на петрола и по-слабото евро оказват натиск върху цените, докато упоритите разходи за услуги повишават риска основният ръст на цените да остане над целта.

„Неотдавнашното покачване на цените на суровините и енергията ще допринесе за водещата (инфлация) през следващите месеци, като слабостта на еврото/долара, спонсорирана от различията в политиките на Фед и ЕЦБ, усложнява този ход“, каза TS Lombard в бележка. „Еврозоната остава сред най-големите вносители на енергия в света, с голяма чувствителност към цените на енергията“

ОЩЕ: ЕЦБ се произнесе за лихвите

Еврото отслабна с около 4% спрямо долара от началото на годината и движението беше изострено от очакванията за по-бавни намаления на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ предвид инфлацията.

Но това е предимно движение на долара, а не на еврото, казват икономисти, а търговско претегленото евро е отслабнало много по-малко, заглушавайки влиянието на движенията на обменния курс.

Снимка: iStock

„Засега по-слабото евро не изглежда като най-голямото безпокойство за ЕЦБ“, казва ING в бележка. „По-скоро скокът в цените на петрола и евентуалната по-нататъшна ескалация на конфликта в Близкия изток ще създадат някои главоболия поне на ястребите от ЕЦБ.“

Политиците досега са казвали, че движението на цената на петрола и обменния курс е твърде малко, за да промени значително перспективите за инфлация, но пазарните очаквания за понижаване на лихвите от ЕЦБ продължават да отстъпват.

Инвеститорите сега виждат само 75 б.п. намаления на лихвените проценти тази година, или две стъпки след юни, отстъпление спрямо преди два месеца, когато бяха наблюдавани между 4 и 5 намаления.

ОЩЕ: Инфлацията в България се забави до близо 3-годишно дъно

Енергията е голямо препятствие за инфлацията през цялата година, тъй като високите цифри от по-ранната година се избиват от базовите стойности, но тази тенденция може да се обърне през втората половина на годината, ако петролът продължи да се покачва.

Някои обаче твърдят, че традиционната връзка между цените на петрола и газа е прекъсната, така че покачването на цената на петрола не повишава автоматично цените на природния газ и няма същото възходящо въздействие върху инфлацията, както в миналото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес